EURO 2024: Στα ημιτελικά μετά από θρίλερ η Γαλλία, απέκλεισε την Πορτογαλία του Ρονάλντο στα πέναλτι (5-3) - iefimerida.gr

Γαλλία-Πορτογαλία, EURO 2024
Γαλλία-Πορτογαλία, EURO 2024 / Φωτογραφία: AP

Η Γαλλία μπορεί να μην σκόραρε, να μην θάμπωσε, αλλά βρήκε τον τρόπο να περάσει στους «4» του EURO 2024.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν μετά από 120 «άσφαιρα» λεπτά με την Πορτογαλία επικράτησε με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία που νωρίτερα απέκλεισε την Γερμανία στο 120. Στους «4» χωρίς γκολ σε κανονική ροή αγώνα οι Τρικολόρ, μοιραίος για τους Ίβηρες ο Ζοάο Φέλιξ.

Η εικόνα του αγώνα

Όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι, στο ξεκίνημά του ματς οι ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές. Η Πορτογαλία είχε λίγο περισσότερο την μπάλα, ενώ η Γαλλία περίμενε, όμως είχε κι εκείνη διαστήματα με κυκλοφορία. Χρειάστηκε να έρθει το 17’ και ένα σουτ του Μπρούνο Φερνάντες που κόντραρε και έφυγε έξω για να δούμε κάτι σαν υποψία φάσης.

Στην άλλη πλευρά, στο 20’ ήταν ο Τεό Ερναντέζ που δοκίμασε το πόδι του από απόσταση αλλά βρήκε τον Ντιόγκο Κόστα σε ετοιμότητα και στο 22’ ο Εμπαπέ έκανε μια από τις μετρημένες κούρσες του από αριστερά αλλά το γύρισμα δεν βρήκε συμπαίκτη. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στη συνέχεια, ο Λεάο ήταν καλά κλεισμένος για την Πορτογαλία, στο 30’ ο Πέπε έκοψε εκπληκτικά τον Κόλο Μουανί και στο 43’ το φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες έφυγε ψηλά για να φύγει και το πρώτο μέρος χωρίς τέρματα.

Όπως θα περίμεναν λίγοι, στην επανάληψη οι φάσεις έπεσαν βροχή. Στο 50’ ο Εμπαπέ προσπάθησε να ζεσταθεί με μακρινό σουτ στον Ντιόγκο Κόστα και στο 52’ από το γύρισμα του Ερναντέζ ο Κόλο Μουανί δεν πρόλαβε στην κενή εστία. Στο 55’ ο Εμπαπέ δέχθηκε την μπάλα στο πρόσωπο αλλά δεν είχε πρόβλημα να συνεχίσει και στο 61’ είδαμε την πρώτη τεράστια φάση όταν ο Φερνάντες βρέθηκε σε τρελό τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον Ντιόγκο Κόστα.

Στη συνέχεια η Πορτογαλία έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς στο 63’ μετά το γύρισμα του Λεάο ο Μενιάν απέκρουσε το πλασέ Βιτίνια που ήταν φάτσα με το γκολ και αμέσως μετά έβαλε stop στο τακουνάκι του Ρονάλντο. Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας έπιασε το peak του και η Γαλλία είχε επίσης δύο συνεχόμενες φάσεις αλλά στο 66’ ο Κόλο Μουανί πήρε από τον Κουντέ και ήταν μόνος του αλλά ο Ντίας έβαλε απίστευτη προβολή την τελευταία στιγμή και στο 70’ η μπάλα έπεσε τα πόδια του Καμαβινγκά στη μικρή περιοχή αλλά το δεξί σουτ πέρασε μόλις άουτ.

Στη συνέχεια η ταχύτητα έπεσε και τα ρίσκα επέστρεψαν σε χαμηλό επίπεδο. Οι αντίπαλοι ήταν πιο συντηρητικοί στο φινάλε και μέχρι να ολοκληρωθεί το 90λεπτο είδαμε μόνο ένα καλό φαλτσαριστό σουτ του Ντεμπελέ λίγο έξω από το παραθυράκι. Στην παράταση, η Πορτογαλία έπαιξε στο μισό γήπεδο, όμως στην καλύτερη ευκαιρία της στο πρώτο μέρος ο Ρονάλντο δεν πλάσαρε καλά, ο Εμπαπέ αντικαταστάθηκε στο δεύτερο, για να οδηγηθούμε έτσι στην ψυχοφθόρο διαδικασία…