Το θέαμα όχι τόσο σύνηθες, αλλά υπέροχο.
Vintage μηχανές και αναβάτες με κοστούμια, σε μια πορεία για πολύ καλό σκοπό με κοινωνικό μήνυμα. Δεκάδες κομψοί άνδρες με κλασικές μηχανές που αντέχουν και κερδίζουν τις εντυπώσεις στον χρόνο βρέθηκαν στην Σαντορίνη και ήραν μέρος στην παγκόσμια μονοήμερη εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση του κοινού για τον καρκίνο του προστάτη, την αντρική υγεία και την συγκέντρωση χρημάτων για τον σκοπό αυτό. Ο θεσμός ονομάζεται «Distinguished Gentleman’s Ride» και απευθύνεται αποκλειστικά στους αναβάτες των περίφημων κλασικών μηχανών.
Το μοτοσικλετιστικό event που ξεκίνησε από την Αυστραλία το 2010 και σήμερα έχει εξελιχθεί σε παγκόσμια διοργάνωση, υλοποιείται σε 600 πόλεις 90 χωρών.
Πως δημιουργήθηκε όμως; Πρόκειται για ένα κίνημα που δημιουργήθηκε μέσα από τη φωτογραφία του Don Draper στη σειρά «Mad Men», όπου ο πρωταγωνιστής οδηγεί μια κλασική μοτοσυκλέτα, φορώντας το καλύτερο κοστούμι του.
Απολαύστε vintage μηχανές και καλοντυμένους αναβάτες που φέτος συμμετείχαν στο Distinguished Gentleman's Ride στην Σαντορίνη:
![Παλιές κλασικές μηχανές στην πορεία](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570871_iefimerida.jpg?itok=YSjhArlZ)
![Δεκάδες αναβάτες στην Σαντορίνη](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570870_iefimerida.jpg?itok=tUdo2AAH)
![Η πορεία πέρασε δίπλα από τις όμορφες παραλίες του νησιού](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570869_iefimerida.jpg?itok=-286B2N_)
![Δεν θα μπορούσε να λείπει η κλασική Vespa](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570868_iefimerida.jpg?itok=ZKtX5nHp)
![Oι καλοντυμένοι αναβάτες πόζαραν και έδωσαν ραντεβού για του χρόνου](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570862_iefimerida.jpg?itok=Sl0QaVcq)
![Η πορεία πέρασε μέσα από γραφικούς δρόμους της Σαντορίνης](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570861_iefimerida.jpg?itok=sybY-OvM)
![Οσοι συμμετείχαν το χάρηκαν](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570860_iefimerida.jpg?itok=jvJm-yd_)
![Μηχανές για... όλα τα γούστα](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570859_iefimerida.jpg?itok=sh2CyGUl)
![Τα κοστούμια απαραίτητα για να συμμετάσχεις στην πορεία](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570858_iefimerida.jpg?itok=tYVteiHT)
![H κλασική Vespa κέρδισε τις εντυπώσεις](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570857_iefimerida.jpg?itok=zKgvxM0H)
![Το μοτοσικλετιστικό event ξεκίνησε από την Αυστραλία το 2010](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/4570856_iefimerida.jpg?itok=zj3_48L0)
Φωτογραφίες: EUROKINISSI-ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ