Ηταν 2 Σεπτεμβρίου του 2014 όταν ο καλλιτεχνικός κόσμος – και όχι μόνο – θρηνούσε τον χαμό ενός μεγάλου: Του Αντώνη Βαρδή.
Πέντε χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τον χαμό του και ο γιος του Γιάννης, δημοσίευσε στον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram μια φωτογραφία του πατέρα του, την οποία συνόδευσε με ένα συγκινητικό μήνυμα.
«Ήρθε η αναθεματισμένη μέρα σου. 5 χρόνια σήμερα μπαμπά. Πως περνάει έτσι ο καιρός δεν το πιστεύω ούτε εγώ που το ζω και σε σκέφτομαι καθημερινά. Μεγάλος ο πόνος ακόμα. Προσπαθώ κάθε μέρα να το διαχειριστώ. Θα φύγει ποτέ αυτός ο πόνος; Δεν ξέρω. Είναι μεγάλη η απουσία σου. Λείπει η παρέα σου, το γέλιο σου μέσα στο σπίτι, οι πλάκες σου, ο θυμός σου, οι συμβουλές σου, η επιφυλακτική προστασία σου όταν με έπαιρνες τηλέφωνο να μου πεις να προσέχω στην επιστροφή μετά από κάθε συναυλία. Μεγάλο το κενό.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/vardis-antonis.jpg?itok=9QfW-s2L)
Μεγάλο και το μουσικό κενό που άφησες. Αλλάζουν οι εποχές. Σκέφτομαι πόσο λείπεις από τη μουσική μας. Κάπου διάβασα πως όταν έφυγε ο Βαρδής πήρε μαζί του και την ελληνική μουσική. Σκληρό αλλά έχει δόση αλήθειας. Να είσαι καλά εκεί που βρίσκεσαι και να θυμάσαι πως ο γιος σου σε αγαπάει όσο κανένας», έγραψε χαρακτηριστικά ο Γιάννης Βαρδής.