Ο Πέτρος Φιλιππίδης απολογήθηκε χθες (9/1), στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο, με την Άννα-Μαρία Παπαχαραλάμπους, την Πηνελόπη Αναστασοπούλου και τη Λένα Δροσάκη να είναι παρών.
Ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης απολογήθηκε τη Δευτέρα οκτώ ολόκληρες ώρες, καθώς κατηγορείται για βιασμό κατά συρροή αλλά και για απόπειρα βιασμού.
![Η Άννα-Μαρία Παπαχαραλάμπους, η Λένα Δροσάκη και η Πηνελόπη Αναστασοπούλου στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο, για την απολογία του Πέτρου Φιλιππίδη / ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ/EUROKINISSI](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/drosaki-papaxaralampous-anastasopoulou-10-1-23.jpg?itok=4HSYTGDr)
Η Λένα Δροσάκη λίγες ώρες αργότερα μετά την παρουσία της στα δικαστήρια κατά την απολογία του Πέτρου Φιλιππίδη, παραβρέθηκε στην εκδήλωση «Photograph 51», μία συζήτηση που αφορά για το αν η γυναίκα παλεύει και αν αντιμετωπίζει θέματα στην επαγγελματική και προσωπική της ζωή.
Η ηθοποιός ήταν εμφανώς συγκινημένη μετά από ερώτηση που της έκαναν σχετικά με τον Πέτρο Φιλιππίδη: «Παιδιά, έρχομαι από εκεί, είμαστε εκεί από τις 8:30 η ώρα το πρωί, συγγνώμη, δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα», ανέφερε αρχικά η Λένα Δροσάκη και συνέχισε με δάκρυα στα μάτια: «παιδιά δεν θα ήθελα να σχολιάσω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό, ευχαριστώ πάρα πολύ».