EURO 2024: Με «μάγο» Γιαμάλ οι Ισπανοί νίκησαν 2-1 τους Γάλλους και πήραν την πρόκριση στον τελικό -Δείτε τα γκολ - iefimerida.gr

Euro 2024: Οι Ισπανοί πανηγυρίζουν στα ημιτελικά κόντρα στους Γάλλους
Euro 2024: Οι Ισπανοί πανηγυρίζουν στα ημιτελικά κόντρα στους Γάλλους / Φωτογραφία: AP

Σε ένα παιχνίδι με ρυθμό και ένταση από την αρχή μέχρι το τέλος, η Ισπανία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2024, στέλνοντας σπίτι τους Γάλλους, με σκορ 2-1, μετά από ανατροπή.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με γκολ του Κόλο Μουανί μόλις στο 9ο λεπτό.

Οι Ισπανοί απάντησαν με ένα ασύλληπτης ομορφιάς γκολ από το παιδί-θαύμα του ισπανικού ποδοσφαίρου Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα με τρομερό σουτ-πλασέ εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Μενιάν, κάνοντας το 1-1 στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι συνέχισε σε έντονο ρυθμό και οι Ισπανοί τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς «τούμπα», μετά από ενέργεια του Όλμο μέσα στην περιοχή.

Μετά το 70' οι Ισπανοί προσπάθησαν να ρίξουν το ρυθμό κυκλοφορώντας την μπάλα, οι Γάλλοι είχαν κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.

Euro 2024: Οι Ισπανοί περιμένουν το νικητή από το ζευγάρι Ολλανδία-Αγγλία

Το βράδυ της Τετάρτης κρίνεται το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής 14/7.

Στις 22:00 κοντράρονται δύο παραδοσιακές ευρωπαϊκές δυνάμεις. Άγγλοι και Ολλανδοί, χωρίς να έχουν δείξει τον καλύτερό τους εαυτό, θα κοντραριστούν στο Σίγκναλ Ίντουνα Παρκ (έδρα της Μπορούσια Ντόρτμουντ) για την δεύτερη θέση στον τελικό.