Wimbledon: Συνεχίζει στον τρίτο γύρο η Σάκκαρη (2-0 σετ τη Ρους) -Επόμενη αντίπαλος η Ραντουκάνου - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει στο Wimbledon
Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει ακάθεκτη στο Wimbledon / Φωτογραφία: AP

Στον τρίτο γύρο του Wimbledon συνεχίζει η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια ξεπέρασε χωρίς απώλειες το εμπόδιο της Αράντσα Ρους από την Ολλανδία (2-0 σετ) σε παιχνίδι που κράτησε μία ώρα και 29 λεπτά.

Η Σάκκαρη «χτύπησε» δύο φορές την κατάλληλη στιγμή και στα δύο σετ, αφού έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της στα... τελειώματα, πηγαίνοντας να σερβίρει για την κατάκτησή τους.

Στο πρώτο σετ έσπασε το σερβίς της στο 5-5, για να πάρει το σετ με 7-5, ενώ στο δεύτερο, έχοντας προβάδισμα 4-3, έκανε πάλι break στην αντίπαλό της, για να φτάσει μετέπειτα από το δικό της σερβίς στη νίκη.

Στο παιχνίδι, εκτός των δύο break η Σάκκαρη είχε και εκπληκτικά ποσοστά στο πρώτο σερβίς αφού έχασε μόνο έξι πόντους (30/36), ενώ είχε 5 άσους, 21 winners και 17 αβίαστα λάθη, όλα τα στατιστικά καλύτερα από αυτά της αντιπάλου της.

Είναι η 4η φορά που φτάνει στον τρίτο γύρο του βρετανικού grand slam, αλλά ποτέ δεν έχει πάει πιο μακριά.

Επόμενη αντίπαλός της θα είναι η Εμα Ραντουκάνου, η νεαρή Βρετανίδα που παίζει στο κοινό της και πριν από τρία χρόνια είχε κερδίσει την Σάκκαρη στον ημιτελικό του US Open, κατακτώντας τελικά και το τρόπαιο, στη μεγαλύτερη έκπληξη των τελευταίων 20 ετών στο τένις.