Volley League Γυναικών: Ο Παναθηναϊκός έκανε το μπρέικ, νίκησε 3-1 την ΑΕΚ κι απέχει ένα βήμα από τους τελικούς - iefimerida.gr

Ο Παναθηναϊκός έκανε το μπρέικ, νίκησε 3-1 την ΑΕΚ κι απέχει ένα βήμα από τους τελικούς / Φωτογραφία: Eurokinissi

Την πρώτη νίκη επί της ΑΕΚ στη σεζόν 2022/2023 πέτυχε ο Παναθηναϊκός και, μάλιστα, στο «Απόστολος Κόντος», με 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League γυναικών.

Έτσι οι «πράσινες» κατάφεραν να «σβήσουν» το πλεονέκτημα έδρας της Ένωσης και πλέον, θέλουν μία νίκη για να προκριθούν στους τελικούς (η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες).

Μετά από δύο ήττες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κι εκείνη στον τελικό του Κυπέλλου από την ΑΕΚ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφερε να πανηγυρίσει για πρώτη φορά επί των «κιτρινόμαυρων» σε ένα καθοριστικό ματς των play off.

Πλέον, τα κορίτσια του Παναθηναϊκού θα έχουν την ευκαιρία να «ζευγαρώσουν» τις νίκες τους το βράδυ του Σαββάτου (22/04, 21:00) στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» και να προκριθούν στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης, ενώ για την ΑΕΚ ο δεύτερος ημιτελικός είναι μονόδρομος για να μείνει «ζωντανή» στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του νταμπλ.

Η μεγαλύτερη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ, με τις «πράσινες» να κρατούν σταθερή διαφορά τριών-τεσσάρων πόντων μέχρι το 20-16. Με σερί 3-0 η Ένωση πλησίασε στο 19-20, αλλά η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με τέσσερις πόντους έφτασαν μία ανάσα από τη νίκη (19-24), η οποία ήρθε με το τελικό 20-25.

Τα σετ: 11-25, 25-14, 15-25, 20-25

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ