United Cup: Ισοφάρισε για την Ελλάδα ο Στέφανος Τσιτσιπάς -Νίκη θρίλερ κόντρα στον Τσόριτς - iefimerida.gr

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: ASSOCIATED PRESS

Σπουδαία νίκη στο United Cup, με… κατάθεση ψυχής σημείωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 1-1 την Κροατία στον τελικό του Περθ, με τον Ελληνα πρωταθλητή να δείχνει το πλούσιο ταλέντο του απέναντι στον Τσόριτς Μπόρνα. Το τελικό 2-1 (6-0, 6-7, 7-5) έφερε τον τελικό στα ίσα και πλέον η χώρα μας συνεχίζει με υψηλές προσδοκίες στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον Τσιτσιπά, που στο πρώτο σετ ήταν αλάνθαστος και επικράτησε με 6-0. Στο δεύτερο σετ ο Κροάτης έσωσε δύο matchpoint και οδήγησε στο tie break, όπου τελικά το κατέκτησε.

Στο τρίτο σετ με την ψυχολογία στα ύψη ο Τσόριτς προηγήθηκε με 4-1 και φάνηκε ότι ελέγχει το παιχνίδι. Ο Τσιτσιπάς, όμως με τιτάνια ψυχραιμία γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη.