Το... unfair play του Βάργκας της Χιλής -Σκόραρε χωρίς τερματοφύλακα, είχε υποστεί ρήξη χιαστού [βίντεο] - iefimerida.gr

Πρωταγωνιστής σε μία φάση που έχει προκαλέσει αντιδράσεις έγινε ο Εντουάρδο Βάργκας της Χιλής, κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Βολιβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026.

Όλα έγιναν στο 39ο λεπτό, με την Βολιβία να προηγείται με το γκολ του επιθετικού της Καλαμάτας Καρμέλο Αλγκαρανάζ, στο 13' (1-0). Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, έχοντας δεχθεί τη μπάλα από συμπαίκτη του, είδε τον επιθετικό των γηπεδούχων να έρχεται για να τον πιέσει και στην προσπάθεια του να διώξει στραβοπάτησε για να βρεθεί στο χορτάρι.

Ο 37χρονος Κάρλος Λαμπέ κατάλαβε αμέσως ότι έπαθε ζημιά και σήκωσε το χέρι του για να μπει το ιατρικό τιμ, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Βάργκας να πάρει τη μπάλα, να σκοράρει σε κενή εστία και να πανηγυρίσει την ισοφάριση.

Οι παίκτες της Βολιβίας έτρεξαν αμέσως πάνω του για να του ζητήσουν τον λόγο, καθώς θεώρησαν ότι δεν τήρησαν το fair play, με τον 34χρονο επιθετικό να τους διώχνει εκνευρισμένος.

Η ποδοσφαιρική απάντηση της Βολιβίας και τα δυσάρεστα για τον 37χρονο γκολκίπερ

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο πήραν πίσω το προβάδισμα, με τέρμα του Μιγκελίτο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά κι έφτασαν στο ιστορικό «διπλό», το πρώτο μετά από 31 χρόνια.

Όσον αφορά τον Κάρλος Λαμπέ, τα νέα είναι δυσάρεστα, καθώς υπέστη ρήξη χιαστού.