Roland Garros: «Καθάρισε» σε τρία σετ ο Τσιτσιπάς και πέρασε στον δεύτερο γύρο - iefimerida.gr

Roland Garros: «Καθάρισε» σε τρία σετ ο Τσιτσιπάς και πέρασε στον δεύτερο γύρο

O Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει στο Roland Garros
O Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε χωρίς απώλειες σετ στον δεύτερο γύρο του Roland Garros / Φωτογραφία: AP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χωρίς να χάσει σετ, πέρασε στον δεύτερο γύρο του Roland Garros.

Ο Ούγγρος Μάρτον Φούσκοβιτς, του έβαλε δύσκολα στα πρώτα δύο σετ, αλλά στο τρίτο κατέρρευσε, με τον Τσιτσιπά να επικρατεί με 3-0 σετ (7-6, 6-4, 6-1).

Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο tie break όπου έγινε της… ανατροπής. Ο Ούγγρος προηγήθηκε με 3-0 και 4-2, ο Τσιτσιπάς με ένα 4-0 σερί πέρασε μπροστά με 6-5 και με set point. Ο Φούσκοβιτς πέρασε μπροστά και βρήκε κι αυτός set point με 7-6, αλλά ο Ελληνας τενίστας με ένα σερί 3-0, πήρε το tie break με 9-7 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ είχε προβάδισμα 2-0, αλλά ο αντίπαλός του πήρε πίσω το break. Στο 4-4 ο Τσιτσιπάς έσπασε ξανά το σερβίς του Ούγγρου και στο σερβίς του έφτασε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Εκανε δύο break και έφτασε στο 5-1 και σε match point στο σερβίς του Φούσκοβιτς. Ο Ούγγρος έσβησε την πρώτη ευκαιρία του Στέφανου, όχι όμως και την δεύτερη, με το παιχνίδι να τελειώνει σε δύο ώρες και 20 λεπτά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Τσιτσιπά, ο Γερμανός Ντάνιελ Αλτμάιερ, ο οποίος κέρδισε με 3-2 σετ τον Λάζλο Ντζέρε (7-6, 6-4, 6-7, 5-7, 7-6) σε αγώνα που κράτησε 5 ώρες και 4 λεπτά! Τσιτσιπάς και Αλτμάιερ δεν έχουν βρεθεί ξανά αντίπαλοι.