Τσιτσιπάς: Ο Ιταλός Σίνερ αντίπαλός του στα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης - iefimerida.gr

Τσιτσιπάς: Ο Ιταλός Σίνερ αντίπαλός του στα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης

Ο Ιταλός Σίνερ θα είναι ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «8» στο τουρνουά της Ρώμης / Φωτογραφία: AP Photo-Andrew Medichini

Ο Ιταλός, Γιάνικ Σίνερ (Νο13 στον κόσμο), θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα προημιτελικά του τουρνουά στη Ρώμη.

Ο 20χρονος τενίστας νίκησε «καθαρά» τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς με 2-0 σετ στο ματς που έρινε την πρόκριση στους «8» του Internazionali BNL D’Italia, όπου την Παρασκευή (13/5) θα αντιμετωπίσει τον Τσιτσιπά, ο οποίος νωρίτερα κέρδισε 2-1 σετ με ανατροπή (4-6, 6-0, 6-3) τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ.

Ο Σίνερ πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στο δεύτερο έγινε μεγάλη μάχη με τον Σέρβο, από την οποία ο Ιταλός βγήκε νικητής στο τάι μπρέικ με 7-6 (6), μετά από μία ώρα και 42 λεπτά αγώνα.

Τσιτσιπάς και Σίνερ θα βρεθούν αντιμέτωποι για 5η φορά στο tour και 3η στο Masters της Ρώμης, όπου ο δεύτερος θα έχει στο πλευρό του το κοινό του «Foro Italico», γεγονός που θα του δώσει μία επιπλέον ώθηση για να βρεθεί στην τετράδα.

Προς το παρόν ο Έλληνας πρωταθλητής έχει το προβάδισμα με 3-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, με τον Ιταλό να βγαίνει νικητής στη Ρώμη το 2020, όταν είχε αποκλείσει τον Έλληνα τενίστα στον 2ο γύρο της διοργάνωσης. Στο ίδιο τουρνουά, ένα χρόνο νωρίτερα ο 23χρονος πρωταθλητής είχε αναδειχθεί νικητής.

Μέσα στο 2022 έχουν βρεθεί αντιμέτωποι και στους «8» του Australian Open, όπου ο Τσιτσιπάς είχε «καθαρίσει» με 2-0 το ματς με τον αυριανό του αντίπαλο.