Τένις: «Αυτοκράτορας» της Ρώμης ο Ναδάλ [βίντεο] - iefimerida.gr

Τένις: «Αυτοκράτορας» της Ρώμης ο Ναδάλ [βίντεο]

Ο Ισπανός τενίστας, Ράφαελ Ναδάλ
Ο Ισπανός τενίστας, Ράφαελ Ναδάλ / Φωτογραφία: AP

Μεγάλοι νικητές στους τελικούς της Ρώμης αναδείχθηκαν, ο Ράφαελ Ναδάλ και η Καρολίνα Πλίσκοβιτς, που είχαν σταματήσει στα ημιτελικά τον Στέφανο Τσιτσιπά και την Μαρία Σάκκαρη.

Στο μεγάλο τελικό που έγινε στο «Centrale Foro Italico» και κράτησε  2:25'', ο Ισπανός (νο 2 στον κόσμο) επιβλήθηκε με 2-1 σετ (6-0, 4-6, 6-1) του Νόβακ Τζόκοβιτς (νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη).

Ο Ναδάλ εισέπραξε 1 εκατομμύριο δολάρια

Το 1ο σετ το πήρε ο Ναδάλ με 6-0 και το 3ο με 6-1, ενώ ο Τζόκοβιτς είχε ισοφαρίσει κατακτώντας το 2ο σετ με 6-4. O Ισπανός μείωσε την απόσταση του από τον Τζόκοβιτς στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και εισέπραξε 1εκ. δολάρια, ενώ ο Τζόκοβιτς πήρε 600.000 δολάρια και ο Τσιτσιπάς 360.000 δολάρια.

Ο Ναδάλ στον 118ο τελικό της καριέρας του κατέκτησε τον 81ο τίτλο του (81 νίκες -37 ήττες). Μάλιστα είναι ο 58ος στο χώμα και ο 9ος στη Ρώμη διευρύνοντας το ρεκόρ του.

Με τη νίκη αυτή ο Ναδάλ μείωσε σε 28-26 τις νίκες στους 54 αγώνες που έχουν τεθεί αντιμέτωποι οι δύο κορυφαίοι τενίστες, με τον Σέρβο να έχει πάντα το μικρό προβάδισμα.

Το σερί του Τζόκοβιτς σταμάτησε στις 8 νίκες, μετά και τον τίτλο που κατέκτησε την περασμένη Κυριακή στην Μαδρίτη και παρά τη σημερινή του ήττα δεν κινδυνεύει να χάσει την πρώτη θέση που κατέχει στην παγκόσμια κατάταξη.

Από την άλλη ο Ναδάλ έφτασε τις 5 συνεχόμενες νίκες, έχοντας χάσει μόλις ένα σετ στη διοργάνωση.