Super League: Ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες» -ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 - iefimerida.gr

Διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Σνάιντερ και τον Καστάνο
Διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Σνάιντερ και τον Καστάνο / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» ανάμεσα σε δύο εκ των καλύτερων επαρχιακών ομάδων της Ελλάδας, με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Αστέρα Τρίπολης να μένουν στο 1-1 για την 8η αγωνιστική της Super League.

Και τα δύο τέρματα που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος και μάλιστα σε διάστημα τριών λεπτών. Συγκεκριμένα, οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 34' με τέρμα του Σίτο, αλλά οι Ηπειρώτες έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μπρένερ στο 34'.

Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Μπαράλες, που χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν (η παράβαση δόθηκε μέσω VAR). Ωστόσο, παρά την πίεση που δέχθηκαν από τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να κρατήσουν το αποτέλεσμα, προς απογοήτευση των γηπεδούχων, που στο τέλος έψαξαν το κάτι παραπάνω.

Ο Αστέρας μπορεί να επικαλεστεί και την ατυχία, καθώς είχε και δύο δοκάρια στο παιχνίδι, στην επανάληψη. Στο 51' ο Αλβαρες είχε το πρώτο και στο 62' ο Σίτο το δεύτερο.

Με αυτόν τον τρόπο ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβηκε στους 10 βαθμούς, έχοντας δύο νίκες (στις πρώτες δύο αγωνιστικές) και τέσσερις ισοπαλίες. Η ομάδα της Αρκαδίας, από την πλευρά της, έφτασε στους 9 βαθμούς, έχοντας στα δύο προηγούμενα ματς επικρατήσει αντίστοιχες φορές.

Το ματς

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μισό στο α' μέρος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Σίτο στο 34ο λεπτό. Πριν προλάβουν όμως καλά-καλά να χαρούν οι Αρκάδες, ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε σε μια φάση που θα συζητηθεί. Στο 37' ο Μπρένερ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, την πλάτη του Τσιφτσή και κατέληξε στα δίχτυα, με τους ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες του Αστέρα να διαμαρτύρονται εντονότατα πως ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι.

Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά είδαν την τύχη να τους γυρνά την πλάτη δύο φορές: στο 51' σε σουτ του Αλβαρες η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Σονί την έστειλε άουτ, ενώ στο 62΄ και σε φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων ο Σίτο έπιασε ένα δυνατό βολέ που απέκρουσε δύσκολα ο Λοντίγκιν, με την μπάλα να βρίσκει και πάλι στο δοκάρι.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός έπεσε, με τις ομάδες επιφυλακτικές να ρισκάρουν και τον Αστέρα να τελειώνει τον αγώνα με δέκα παίκτες. Στο 82ο λεπτό ο Μπαράλες χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν και ύστερα από εξέταση του VAR o διαιτητής Γκάμαρης τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 93' η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά παραλίγο να φτάσει στο τρίποντο, αλλά το διαγώνιο σουτ του Μίνα απέκρουσε εντυπωσιακά ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 1-1

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρ. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος (86' Μίνα), Μπρένερ (43' Μορεϊρα), Σνάϊντερ και Μιλιντσεάνου (76' Λώλης).

Αστέρας Τρίπλης (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σάνταφε (66' Βαλιέντε), Μουνάφο (27' λ.τρ. Ιγκλέσιας), Σίτο, Μπαράλες, Σόνι (66' Γκόμες, 94' Τασουλής) και Ριέρα (94' Κανελλόπουλος).