Super League: Επαγγελματική νίκη για ΠΑΟΚ, 3-1 τον Αστέρα στην Τούμπα - iefimerida.gr

Super League: Επαγγελματική νίκη για ΠΑΟΚ, 3-1 τον Αστέρα στην Τούμπα

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης -Φωτογραφία: MOTIONTEAM

Μια ακόμη νίκη στη φετινή Super League πέτυχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στους Αρκάδες που πλέον βρίσκονται στην 12η θέση της Super League μπροστά μόνο από τον Παναιτωλικό και τον Πανιώνιο. Το α' ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο Σβιντέρσκι στο 29'. Ο Βιερίνια έκανε την κάθετη, ο Σίτο την προβολή και μπάλα κατέληξε στον επιθετικό των «ασπρόμαυρων» ο οποίος με πλάσε έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Με την έναρξη της επανάληψη ο ΠΑΟΚ έψαξε ένα γρήγορο προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη. Το τέρμα ήρθε τελικά στο 59' με τον Πέλκα, ενώ στο 80' ο Λάμπρου με όμορφο πλασέ νίκησε τον Λάμπρου και ανέβασε τον δείκτης του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Αρκάδες ήταν να μειώσουν σε 3-1 με γκολ του Φερνάντες τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Σημειώνεται ότι ο Αστέρας Τρίπολης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες μετά από αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σουάρες στο 64'.

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης: Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ: (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Μαουρίσιο (80’ Εσίτι), Λημνιός, Μίσιτς, Πέλκας (61’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (69’ Άκπομ).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο (59’ Ριέρα), Μπόρχα Φερνάντεθ (77’ Μπελόκ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (69’ Πασαλίδης), Χαουρέγκι.