Super League: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα 4-1 του Βόλου - iefimerida.gr

Super League: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα 4-1 του Βόλου

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο του Βόλου ο Παναθηναϊκός στην 26η και τελευταία αγωνιστικής της Super League.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 4-1 της ομάδας της Θεσσαλίας, καθαρίζοντας μάλιστα από νωρίς τη νίκη. Εξάλλου, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν είχαν κάποιο συγκεκριμένο βαθμολογικό κίνητρο, αλλά ήθελαν το τρίποντο για να επιστρέψουν στα επιτυχή αποτελέσματα μιας και το τελευταίο διάστημα έδειχναν να μην είναι σε καλή κατάσταση.

Από την άλλη, στο ντεμπούτο του Στέφανου Ξηροφώτου στον πάγκο του, ο Βόλος δεν κατάφερε να προβληματίσει τον Παναθηναϊκό. Το κίνητρο απουσίαζε, το ίδιο και η διάθεση κάποιων από τους παίκτες των «κυανέρυθρων».

Το ματς

Με γκολ από τα... αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με τον Νάγκι να σημειώνει το πρώτου του τέρμα με το τριφύλλι στο στήθος. Ο Ούγγρος εκμεταλλεύτηκε την ωραία πάσα του Μπουζούκη, ξεπέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Μπουζούκης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, και το 53' οι Θεσσαλοί μείωσαν με ένα φοβερό γκολ του Ερικ Γέντριτσεκ. Στο 68' ο Μακέντα έκανε το 3-1 με ωραίο σουτ από αριστερά, ενώ στο 76' ο Χατζηγιοβάνης προσπέρασε τον Γκαραβέλη και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Παναθηναϊκός - Βόλος 4-1

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Βόλος (Σ. Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Φεράρι, Μαξ, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (60’ Τόρες), Γέντρισεκ (75’ Κάσες).