Super League: Εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό, 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης [βίντεο] - iefimerida.gr

Super League: Εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό, 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης [βίντεο]

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης
Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης / Φωτογραφία: Intimenews-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός την Τετάρτη (22/9), καθώς επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 4-1 στο γήπεδο Καραϊσκάκη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο τρίποντο, που ήρθε πολύ πιο εύκολα σε σχέση με αυτό στη Λαμία, χάρη σε τέρματα των Μασούρα μόλις στο 8ο λεπτό, Τικίνιο στο 47' και στο 72' και Βρουσάι στο 87'. Για τους φιλοξενούμενους μείωσε προσωρινά ο Ντάουντα στο 79'.

Με αυτόν τον τρόπο οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη στη Λίγκα 2021-22, έπειτα από το… στραβοπάτημα (0-0) της πρεμιέρας με αντίπαλο τον Ατρόμητο στο φαληρικό γήπεδο. Αντίθετα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε χωρίς βαθμό για ακόμη ένα παιχνίδι.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος των γηπεδούχων, που απόντος του τραυματία Ελ Αραμπί, είδαν το δεύτερο «κανόνι» τους (Τικίνιο) να σκοράρει δις ανοίγοντας λογαριασμό στη Λίγκα της περιόδου 2021-22.

Ο Βραζιλιάνος άσος προειδοποίησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με την κεφαλιά του να φεύγει μόλις άουτ, ενώ στο 7΄ δεύτερη κεφαλιά του μπλόκαρε ο Κότσαρης. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Αγκιμπού Καμαρά συνέκλινε και πλάσαρε, ο Κότσαρης απέκρουσε αρχικά και ο Μασούρας στην επαναφορά άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ (8’).

Το 1-0 με σκόρερ τον Μασούρα:

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άρχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα και ισορρόπησε, ενώ στο 40΄ και σε ξεκάθαρο χέρι του Μπρούνο Αλβες στην περιοχή ο διαιτητής Κουτσιαύτης είδε επιθετικό φάουλ του Καμαρά.

Στο 47’ ο Τικίνιο διπλασίασε όταν σε κόρνερ του Μασούρα με δυνατό άλμα και κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Κότσαρη για το 2-0, ενώ ο ίδιος με προσωπική ενέργεια και φοβερό σουτ στο 72΄ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Το 2-0 με το γκολ του Τικίνιο:

Το 3-0 με σουτ του Τικίνιο:

Το «γκολ της τιμής» για τους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 79΄ ο Ντάουντα ύστερα από φάση διαρκείας, που ανέδειξε γι’ άλλη μια φορά τα ανασταλτικά προβλήματα του φετινού Ολυμπιακού, αλλά στο 87’ ο Βρουσάι «έγραψε» το τελικό 4-1 απέναντι σε μια άμυνα που στους πρώτους τρεις αγώνες της έχει δεχθεί 11 γκολ.

Το 3-1 με τον Ντάουντα:

Το 4-1 με τον Βρουσάι:

Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης 4-1

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Σισέ (76’ Παπαδόπουλος), Μπα, Ρέαμπτσουκ (67’ Καρμπόβνικ), Κούντε, Μπουχαλάκης (77’ Σουρλής), Ονιεκούρου (76’ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (67’ Λόπες), Τικίνιο.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (67’ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Μπρούνο Αλβες, Τουτουαρίμα (67’ Βιτλής), Κάστρο, Σλίβκα, Τσιλούλης (58’ Παμλίδης), Ματέι (82’ Σαχλί), Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (57’ Ντάουντα).