Super League: Ισοπαλία (1-1) μετά από... 100 λεπτά αγώνα ανάμεσα σε Ξάνθη και ΠΑΟΚ -Απομακρύνεται το πρωτάθλημα - iefimerida.gr

Μονομαχία στο ΠΑΟΚ-Ξάνθη
Μονομαχία στο ΠΑΟΚ-Ξάνθη/ Φωτογραφία: INTIME News

Πολύ σκληρή για να πεθάνει έδειξε η Ξάνθη που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην τελευταία αγωνιστικής της Super League.

Ο Τσούμπα Ακπομ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4' ακι έδειξε πως θα είναι ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα του μπροστά σε σχεδόν 1.000 φίλους της. Ο Λισγάρας όμως ισοφάρισε στο 18' και οι Ακρίτες «κράτησαν» ως το τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας. jΤο

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε φουριόζος, παρά τις πολλές αλλαγές από τον Αμπέλ Φερέιρα. Συγκεκριμένα με τρεις πάσες οι παίκτες του (Βαρέλα, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί) «έκοψαν» περίτεχνα την άμυνα της Ξάνθης και μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ 0-1 με τον Τσούμπα Άκπομ. Ο Άγγλος φορ ήταν μια από τις αλλαγές του Πορτογάλου προπονητή των «ασπρόμαυρων», που πατούσαν καλά στο γήπεδο μέχρι τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά.

Στη συνέχεια όμως... εξαφανίστηκαν από τον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου στα Πηγάδια. Η Ξάνθη με σωστή τακτική προσέγγιση, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε στην ισοφάριση (1-1) με την κεφαλιά του Χρήστου Λισγάρα. Με έντεκα παίκτες του ΠΑΟΚ στη μεγάλη περιοχή, ο κεντρικός αμυντικός της Ξάνθης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της «ασπρόμαυρης» εστίας.

Δεν έφτανε η ισοφάριση για τους νταμπλούχους που είδαν τον Φερνάντο Βαρέλα να τραυματίζεται τον Αντρέ Βιεϊρίνια να συνεχίζει στη θέση του ελλείψει άλλου κεντρικού αμυντικού στον πάγκο. Η Ξάνθη απείλησε με το σουτ του Κοβάτσεβιτς (58’).

Ο Βιεϊρίνια με σουτ στο 72’ δεν βρήκε δίχτυα στην καλύτερη στιγμή των «ασπρόμαυρων», μετά από το γκολ του Άκπομ, ενώ στο τελευταίο τέταρτο, μετά την είσοδο του Κάρολ Σφιντέρσκι, αντί του Ντάγκλας Αουγκούστο πίεσαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν έφτασαν στη νίκη.

Εχασαν μάλιστα μια τεράστια ευκαιρία με τον Δημήτρη Λημνιού στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Εντουάρντο (85’ Θυμιάνης), Καμαρά, Στάρτζεον (95’ Τζουρίσκοβιτς), Φόσε, Τερκί, Κοβάτσεβιτς (69’ Μπαριέντος).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα (42’ Μάτος), Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο (75’ Σφιντέρσκι), Λημνιός, Καντουρί, Λάμπρου (64’ Μπίσεσβαρ), Άκπομ.