Στους «16» της Ρώμης ο Τσιτσιπάς, πέταξε εκτός συνέχειας τον Νόρι - iefimerida.gr

Στους «16» της Ρώμης ο Τσιτσιπάς, πέταξε εκτός συνέχειας τον Νόρι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει στη Ρώμη
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει στη Ρώμη / Φωτογραφία: AP

Συνεχίζει στη Ρώμη ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς επικράτησε του Κάμερον Νόρι με 2-0 σετ (6-2, 7-6) και πέρασε στους «16» της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ ο Ελληνας τενίστας ήταν σαφώς ανώτερος και με δύο break στο σετ, έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του με 6-2.

Στο δεύτερο αμφότεροι είχαν από ένα break και το σετ οδηγήθηκε στο tie break.

Εκεί, ο Τσιτσιπάς έκανε υποδειγματικό game και έφτασε να έχει προβάδισμα με 5-0. Πήγε στην αλλαγή πλευράς με 5-1 σκορ υπέρ του και έκλεισε το tie break και το ματς, με 7-1 στο σερβίς του.

Επόμενος αντίπαλός του ο Αλεξ Ντε Μινόρ, με τον οποίο μετρά ρεκόρ 10-1, έχοντας χάσει όμως την τελευταία τους αναμέτρηση,που ήταν και ο φετινός προημιτελικός στο Ακαπούλκο.