Στον τελικό του Conference League προκρίθηκε η Φιορεντίνα -«Σόκαρε» την Κλαμπ Μπριζ με γκολ στο 85' - iefimerida.gr

Κλαμπ Μπριζ-Φιορεντίνα, Conference League
Κλαμπ Μπριζ-Φιορεντίνα, Conference League / Φωτογραφία: AP

Το εισιτήριο για τον τελικό του Conference League στην OPAP Arena πήρε η Φιορεντίνα.

Οι «βιόλα» που είχαν κερδίσει την Κλαμπ Μπριζ με σκορ 3-2 στην Ιταλία, είδαν τους Βέλγους να προηγούνται στην έδρα τους και να ισοφαρίζουν το συνολικό σκορ με γκολ του Ντε Κάιπερ στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η Φιορεντίνα βρήκε δίχτυα με πέναλτι του Μπελτράν στο 85', «γλίτωσε» την παράταση και προκρίθηκε στον τελικό, εκεί όπου θα βρει τον Ολυμπιακό ή την Άστον Βίλα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το προβάδισμα (4-2).