Στο Μουντιάλ μετά από 64 χρόνια η Ουαλία -Κέρδισε την Ουκρανία με 1-0 στον τελικό των προκριματικών [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Γκάρεθ Μπέιλ με την εθνική ομάδα της Ουαλίας
Ο Γκάρεθ Μπέιλ με την εθνική ομάδα της Ουαλίας / Φωτογραφία: AP

Η Ουαλία επικράτησε της Ουκρανίας με σκορ 1-0 στο Κάρντιφ και πήρε το «εισιτήριο» για το Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ.

Το γκολ για τους Ουαλούς ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ, με τον Γιαρμολένκο να βάζει το κεφάλι στην πορεία της μπάλας και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

H Ουκρανία είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Ουαλίας, Γουέιν Χένεσι, μέτρησε τρεις καθοριστικές αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας το 0-0.

Στην επανάληψη, η Ουαλία βγήκε μπροστά, είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Αυτή θα είναι η δεύτερη συμμετοχή της Ουαλίας σε τελική φάση Μουντιάλ, μετά το μακρινό 1958.

Ουαλία - Ουκρανία 1-0 | Τα highlights της αναμέτρησης