Στίβος: Η αλαζονεία 16χρονου αθλητή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του κόστισε το μετάλλιο -Δείτε τι έκανε [βίντεο] - iefimerida.gr

Βρετανός σπρίντερ
Νεαρός Βρετανός αθλητής του στίβου έκανε γκάφα ολκής και από αλαζονεία βρέθηκε εκτός βάθρου

Στα 16 του χρόνια, ο Βρετανός αθλητής του στίβου Τζέικ Όντεϊ Τζόρνταν πήρε ένα πολύτιμο μάθημα κατά τη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18.

Ο νεαρός αθλητής ήταν το απόλυτο φαβορί στον τελικό των 200 μέτρων και στα μισά της κούρσας είχε αφήσει πολύ πίσω του τους υπόλοιπους.

Περίπου στα 130 με 140 μέτρα, με τρομερή αλαζονεία, σταματάει να τρέχει και κοιτάζει με ειρωνικό ύφος αριστερά και δεξιά... Πριν τερματίσει όμως, τον πέρασαν… τρεις αθλητές και δεν πήρε ούτε μετάλλιο!

Στο τέλος παραδέχτηκε το λάθος του.

«Όλα είναι μία χαρά. Εννοώ ότι δεν φταίει κανείς άλλος παρά μόνον εγώ. Είναι δική μου η ευθύνη και λυπάμαι για τον εαυτό μου. Έφτασα πολύ κοντά, είναι ο πρώτος μου αγώνας και τώρα θα προσπαθήσω να συνέλθω από αυτό. Δεν πόνεσα ή κάτι τέτοιο» δήλωσε ο μετανιωμένος σπρίντερ.