Στην πρώτη θέση σε συγκομιδή μεταλλίων βρέθηκε η Ελλάδα στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν στην Πάτρα, με Χρυσό Χορηγό τον ΟΠΑΠ.
Η διοργάνωση, η οποία διεξήχθη για δεύτερη χρονιά και φιλοξενήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, είχε μεγάλη επιτυχία, με συμμετοχή συνολικά 1.000 αθλητών από 26 χώρες.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/1_17.jpg?itok=qQG6WrvA)
Η ελληνική ομάδα, με εξαιρετικές επιδόσεις σε όλα τα αθλήματα, κέρδισε συνολικά 46 μετάλλια, μεταξύ των οποίων 19 χρυσά, 16 ασημένια και 11 χάλκινα.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/2_24.jpg?itok=JKjaYtI9)
Δεύτερη στη γενική κατάταξη με 39 μετάλλια ήρθε η Ιταλία.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/3_21.jpg?itok=skMqQEdE)
Το παραλιακό μέτωπο της Πάτρας από τις 25 έως τις 31 Αυγούστου μετατράπηκε σε αγωνιστικό χώρο, με τρία γήπεδα, όπου πραγματοποιήθηκαν 11 διαφορετικά αθλήματα.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/4_14.jpg?itok=74EETCIE)
Εκτός από τους αθλητές, στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες συμμετείχαν και περισσότεροι από 1.000 εθελοντές, οι οποίοι συνέβαλαν στην επιτυχία της διοργάνωσης.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/5_12.jpg?itok=MPK9gOou)
«Ακόμη και τα καλύτερα κάποτε τελειώνουν. Φτάσαμε στο τέλος αυτής της θαυμάσιας περιπέτειας των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων στην Πάτρα.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/6_14.jpg?itok=RiU-0Jc1)
Ζήσαμε μια υπέροχη εμπειρία», δήλωσε ο Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Μεσογειακών Αγώνων, Αμάρ Αντάντι, στην τελετή λήξης των αγώνων.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/7_7.jpg?itok=vzo32VVl)
Οι Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν με την υποστήριξη της ελληνικής κυβέρνησης, της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής και της Οργανωτικής Επιτροπής «Patras2019».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/8_6.jpg?itok=bu6cIhgS)