Η Σάκκαρη με ανατροπή στο tie break προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λινζ - iefimerida.gr

Η Σάκκαρη με ανατροπή στο tie break προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λινζ

Η Σάκκαρη πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον τρίτο γύρο του Australian Open
Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει / Φωτογραφία: ΑΡ

Σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά της WTA στο Λινζ της Αυστρίας πήρε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια αντιμετώπισε την κολλητή της στο Tour, Ντόνα Βέκιτς, και επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 7-6), κάνοντας μία σπουδαία ανατροπή στο tie break του δεύτερου σετ.

Στο πρώτο σετ, το Νο7 του κόσμου χρειάστηκε ένα break για να φτάσει εύκολα στην κατάκτησή του. Στο δεύτερο παίχτηκε το απόλυτο θρίλερ, καθώς η Σάκκαρη είχε προβάδισμα με 5-4 και σέρβιρε για το ματς. Η Κροάτισσα της έσπασε το σερβίς όμως, και ισοφάρισε, γλιτώνοντας στη συνέχεια τρία break point.

Τελικά, οι διαφορές τους θα λύνονταν στο tie break, όπου η Βέκιτς βρέθηκε με τρία set point για να στείλει το ματς σε τρίτο σετ (6-3). Η Σάκκαρη τα έσβησε, όπως έσβησε και άλλα δύο set point της αντιπάλου της στη συνέχεια, για να πάρει τρεις συνεχόμενους πόντους και με σκορ 10-8 να κερδίσει το tie break και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά.

Εκεί, ο δρόμος είναι… ορθάνοιχτος για τον τελικό, αφού αντίπαλός της θα είναι μία εκ των Τόσον (Δανία, Νο141) και Μάρτιτς (Κροατία Νο34), αμφότερες βατές για την Ελληνίδα τενίστρια.