Προκριματικά Euro 2024: «Συντριβή» για την Κύπρο στην Ισπανία -Σε δύσκολη θέση η Σουηδία - iefimerida.gr

Ισπανία-Κύπρος, προκριματικά Euro 2024
Ισπανία-Κύπρος, προκριματικά Euro 2024 / Φωτογραφία: AP

Το τρίτο και τελευταίο «πιάτο» της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024 ξεκαθάρισε την πρόκριση σε κάποιους ομίλους, ενώ έκανε ακόμη πιο περίπλοκα τα πράγματα σε άλλους.

Στον 3ο Όμιλο ισχύει το δεύτερο (περιπλέχθηκαν τα πράγματα), μετά την πολύ δύσκολη νίκη της Ιταλίας επί της Ουκρανίας με 2-1 στο «Σαν Σίρο», που προσέφερε μία βαθιά βαθμολογική ανάσα στους «ατζούρι» και τους ανέβασε πλέον στη δεύτερη θέση του γκρουπ, μαζί με τους Ουκρανούς και τη Βόρεια Μακεδονία που νίκησε εύκολα 2-0 τη Μάλτα.

Την πρόκρισή τους στα τελικά της Γερμανίας δείχνουν να «αγκαλιάζουν» πλέον στον 6ο Όμιλο το Βέλγιο που συνέτριψε την Εσθονία με 5-0 (κάτι αναμενόμενο), αλλά και η Αυστρία που πραγματοποίησε σαρωτικό πέρασμα από τη Στοκχόλμη, καθώς νίκησε τη Σουηδία με 3-1. Οι δύο αυτές Εθνικές ομάδας βρίσκονται μαζί στην κορυφή με 13 βαθμούς την ώρα που οι Σκανδιναβοί έχουν μείνει στους 6 βαθμούς.

Σαρωτική ήταν η Ισπανία απέναντι στην Κύπρο, την οποία συνέτριψε με 6-0 έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ (δύο ο Φεράν Τόρες και από ένα οι Γκάβι, Μερίνο, Χοσέλου, Μπαένα), ενώ η Νορβηγία με το 25ο γκολ του Χάαλαντ σε 26 ματς με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και ένα τέρμα του Όντεγκααρντ νίκησε με 2-1 τη Γεωργία (μείωσε ο Ζιζβιβάτζε στις καθυστερήσεις). Με αυτό το αποτέλεσμα διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης από τον 1ο Όμιλο, καθώς βρίσκεται στο -2 από τους Ισπανούς που έχει παιχνίδι λιγότερο, αλλά στο -8 από τους πρωτοπόρους Σκωτσέζους.

Στο Τελ Αβίβ, το Ισραήλ νίκησε πολύ δύσκολα τη Λευκορωσία με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Κανισόφσκι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και ανέβηκε προσωρινά στη 2η θέση του 9ου Ομίλου, την οποία επανακατέλαβε η Ρουμανία με τη νίκη της με 2-0 επί του Κοσόβου, σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση.

Ο αγώνας στην «Αρένα Νατσιονάλα» του Βουκουρεστίου διακόπηκε για περίπου μια ώρα, λόγω των πανό πολιτικού περιεχομένου που ανέβασαν στην κερκίδα οι γηπεδούχοι οπαδοί, τα οποία ανέγραφαν «το Κόσοβο είναι Σερβία» και «η Βεσσαραβία είναι Ρουμανία» (η Η Βεσσαραβία είναι ένα κομμάτι γης που πλέον ανήκει στη Μολδαβία και παλαιότερα στη Ρουμανία).

Με το που έγιναν αντιληπτά τα δύο πανό υπήρξε πολύ έντονη αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, με τον Γάλλο διαιτητή Ντελαζό να διακόπτει το ματς στο 17ο λεπτό (με το 0-0 στον φωτεινό πίνακα) και να στέλνει τις δύο ομάδες αμέσως στα αποδυτήρια.

Μετά από πολύ μεγάλες διαβουλεύσεις και ενώ αρχικά η ομάδα του Κοσόβου δεν ήθελε να βγει ξανά στον αγωνιστικό χώρο (υπό τις ιαχές «Σερβία, Σερβία», το ματς ξεκίνησε μέσα σε πολύ φορτισμένη ατμόσφαιρα και με ξεκάθαρη οδηγία από την UEFA πως σε περίπτωση που θα επαναλαμβανόταν το παραμικρό, θα υπήρχε οριστική διακοπή σε βάρος της Ρουμανίας.

Προκριματικά Euro 2024: Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στους 10 ομίλους