Premier League: O Ζότα πλήγωσε την «πρώην» Γουλβς, 0-1 η Λίβερπουλ - iefimerida.gr

Premier League: O Ζότα πλήγωσε την «πρώην» Γουλβς, 0-1 η Λίβερπουλ

Ο Ντιόγκο Ζότα πανηγυρίζει
Ο Ντιόγκο Ζότα πανηγυρίζει/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες και στην Premier League επικρατώντας 1-0 της Γούλβς εκτός έδρας, σε ένα ματς με σχεδόν 20 λεπτά καθυστερήσεις.

Ο Ντιόγκο Ζότα ήταν εκείνος που σημείωσε το γκολ της νίκης για το σκορ για τη Λίβερπουλ κόντρα στη Γουλβς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και επανήλθε στα γκολ μετά τον Νοέμβριο και μάλιστα στο πρώην «σπίτι» του. Στην επιστροφή του για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο «Molineux» κόντρα στη Γουλβς, ο Ντιόγκο Ζότα διέγραψε την περίοδο αποχής που πέρασε από το σκοράρισμα, λόγω του πολύμηνου τραυματισμού του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά στις τελευταίες 14 αναμετρήσεις πρωταθλήματος που η Λίβερπουλ σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, με αμφότερες να σημειώνονται στις καθυστερήσεις (στο 45+4 κόντρα στην Τότεναμ. Με τη σημερινή της νίκη, ύστερα από δύο σερί εντός έδρας ήττες- η Λίβερπουλ μάζεψε τη διαφορά από την τέταρτη θέση της Premier League και την Τσέλσι στο πλην 5.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά από 18 λεπτά καθυστερήσεων καθώς ο Ρουί Πατρίτσιο τραυματίστηκε σοβαρά έπειτα από σύγκρουση με συμπαίκτη του.