Premier League: Τρίποντο με ανατροπή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - iefimerida.gr

Premier League: Τρίποντο με ανατροπή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Φάση από το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Φάση από το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 την Μπράιτον στο «Ολντ Τράφορντ» και εδραιώθηκε στην 2η θέση της Premier League, μετά την ήττα της Λέστερ από τη Σίτι.

Ο Ντάνι Γουέλμπεκ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ μέρος ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, με τους Ράσφορντ και Γκρίνγουντ.

Με δύο γκολ σ' ένα τρίλεπτο προς το τέλος ο Τρεζεγκέ χάρισε τη νίκη στην Αστον Βίλα (3-1), στο Μπέρμιγχαμ, επί της Φούλαμ, για την 30ή αγωνιστική της Premier League, και τη «βύθισε» ακόμη περισσότερο στις περιπέτειες υποβιβασμού.

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με τον Μίτροβιτς στο 61ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη, καθώς ο Τρεζεγκέ (78', 81') γύρισε το ματς και λίγο αργότερα ο Γουότκινς στο 87' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αποτελέσματα Premier League

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

• Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισικ, 71' Μάουντ-45'+2, 45'+4 Περέιρα, 63', 90'+ Ρόμπινσον, 68' Ντιανιέ)
  • Λιντς-Σέφιλντ Γιουν. 2-1 (12' Χάρισον, 49' αυτ. Τζαγέλκα-45' Οσμπορν)
  • Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58΄ Μεντί, 74΄ Ζεσούς)
  • Άρσεναλ-Λίβερπουλ 0-3 (64΄, 82΄ Ζότα, 68΄ Σαλάχ)
  • Σαουθάμπτον-Μπέρνλι 3-2 (31' Αρμστρονγκ, 42' Ινγκς, 66' Ρέντμοντ-12' πεν. Γουντ, 28' Βίντρα)
  • Νιούκαστλ-Τότεναμ 2-2 (28' Ζοέλινγκτον, 86' Γουίλοκ-30', 34' Κέιν)
  • Άστον Βίλα-Φούλαμ 3-1 (78', 81' Τρεζεγκέ, 87' Γουότκινς-61' Μίτροβιτς)
  • Μάντσεστερ Γ.-Μπράιτον 2-1 (62΄ Ράσφορντ, 83΄ Γκρίνγουντ - 13΄ Γουέλμπεκ)