Premier League: Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο Λονδίνο -Νίκησε 3-1 την Τότεναμ - iefimerida.gr

Premier League: Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο Λονδίνο -Νίκησε 3-1 την Τότεναμ

O Μανέ πανηγυρίζει γονατιστός
Επέστρεψε στις νίκες η Λίβερπουλ / Φωτογραφία: AP

Επιστροφή στις νίκες για την Λίβερπουλ στην Premier League και μάλιστα σε ντέρμπι.

Οι περσινοί πρωταθλητές επικράτησαν 3-1 μέσα στο Λονδίνο της Τότεναμ και μείωσαν στους 4 βαθμούς από την κορυφή (εκεί βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι με ματς λιγότερο μάλιστα), σε ένα παιχνίδι που ήταν σαφώς καλύτεροι. Η Τότεναμ βέβαια ατύχησε να δει τον Κέιν να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο 3’. Το σκορ άνοιξε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μανέ πάσαρε στον Φιρμίνο που σε κενό τέρμα έκανε το 0-1. Νωρίς στην επανάληψη, στο 47’, ο Αλεξάντερ-Αρνολντ με δυνατό διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-2, αλλά δύο λεπτά μετά η Τότεναμ μείωσε με τον Χόιμπιεργκ. Στο 65’ η Λίβερπουλ ωστόσο κλείδωσε τη νίκη με γκολ του Μανέ.

Premier League: Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

• Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-3
  • Νιούκαστλ-Λιντς 1-2
  • Σαουθάμπτον-Άρσεναλ 1-3
  • Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Σίτι 0-5
  • Μπέρνλι-Άστον Βίλα 3-2
  • Τσέλσι-Γουλβς 0-0
  • Μπράιτον-Φούλαμ 0-0