Premier League: Ο Ζοάο Πέδρο «ξέρανε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 95' - iefimerida.gr

Premier League: Ο Ζοάο Πέδρο «ξέρανε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 95'

Ο Ζοάο Πέδρο της Μπράιτον
Ο Ζοάο Πέδρο της Μπράιτον / Φωτογραφία: Χ

Χάρη σε γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπράιτον πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εντός και διπλασίασε τις επιτυχίες της στο νέο πρωτάθλημα της Premier League.

Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, οι «γλάροι» προηγήθηκαν στο 32΄ με τον -πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ- Ντάνι Γουέλμπεκ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ντάλοτ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή ένα (αδύναμο) πλασέ του Μίλνερ στο 52΄ και τον Γουέλμπεκ να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 58΄.

Οι «μπέμπηδες» ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Αμάντ Ντιαλό και φάνηκε να πετυχαίνουν την ανατροπή στο 70΄ με τον Χαρνάτσο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ο εκτεθειμένος Ζίρκζι ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, λίγο πριν περάσει τη γραμμή τέρματος. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 95΄, όταν ο Ζοάο Πέδρο με κοντινή κεφαλιά τον Ονάνα και χάρισε το «τρίποντο» στην Μπράιτον.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

• Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 2-1(32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο - 60΄ Ντιαλό)
  • Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 17:00
  • Φούλαμ-Λέστερ 17:00
  • Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς 17:00
  • Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 17:00
  • Τότεναμ-Έβερτον 17:00
  • Άστον Βίλα-Άρσεναλ 19:30