Premier League: «Τρελή» ανατροπή της Μπόρνμουθ με Έβερτον -Το γύρισε από 2-0 σε 2-3 μετά το 87ο λεπτό - iefimerida.gr

«Τρελή» ανατροπή της Μπόρνμουθ με Έβερτον
«Τρελή» ανατροπή της Μπόρνμουθ με Έβερτον / Φωτογραφία: X

Απίστευτη ανατροπή από την Μπόρνμουθ στο «Γκούντισον Παρκ», στο πλαίσιο της Premier League.

Μέχρι το 87ο λεπτό η γηπεδούχος Έβερτον κρατούσε «αγκαλιά» το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» μετά από δύο σερί ήττες, μόνο που «λογάριαζε» χωρίς τον... Σινίστερα.

Ο Κολομβιανός μέσος μπήκε στο ματς στο 65' και με μία ασίστ κι ένα γκολ οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε ένα μυθικό «come back» φέυγοντας με το μεγάλο «διπλό» (3-2) από το Μερσεϊσάιντ!

Ο Κουκ στο 90'+2 ισοφάρισε και στο 90'+6 ο Σινίστερα ολοκλήρωσε τη μεγάλη επιστροφή της Μπόρνμουθ, η οποία μετά από 3 ματς παραμένει αήττητη (2 ισοπαλίες και μία ήττα).

Από κει και πέρα Λέστερ και Ίπσουϊτς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις έδρες τους κι έμειναν χωρίς νίκη (1-2 από την Άστον Βίλα και 1-1 με τη Φούλαμ), ενώ η Μπρέντφονρτ πέρασε άνετα απόγευμα απέναντι στη Σαουθάμπτον (3-1).

Στο 1-1 έμειναν στο «Σίτι Γκράουντ», Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουλβς, με τους «Λύκους» να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό.

Την πρώτη της απώλεια στο νέο πρωτάθλημα της Premier League είχε σήμερα η Άρσεναλ.

Παίζοντας με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος, λόγω της αποβολής του Ντέκλαν Τάις στο 49', οι «κανονιέρηδες» έμειναν στο 1-1 με την Μπράιτον, με τις δύο ομάδες να διατηρούν το αήττητο μετά από 3 αγωνιστικές.

Η νικηφόρα πορεία και των δύο μονομάχων στο ξεκίνημα της σεζόν 2024/2025 σταμάτησε το απόγευμα του Σαββάτου (31/9) στο «Έμιρειτς», στην εναρκτήρια αναμέτρησης της 3ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα προηγήθηκε στο 38' με τον Κάι Χάβερτζ μετά από ασίστ του Σακά, ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη τουυ δεύτερου μέρους οι Λονδρέζοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ντέκλαν Ράις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Οι «γλάροι» εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και στο 58' έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος είχε σκοράρει και απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την προηγούμενη αγωνιστική.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογίας της 3ης αγωνιστικής στην Premier League:

• Άρσεναλ-Μπράιτον 1-1(38' Χάβερτς - 58' Ζοάο πέδρο)
  • Μπρέντφορντ-Σαουθάμπτον 3-1(43', 65' Μπομό, 69' Βίσα - 90'+5 Σουγκαβάρα)
  • Έβερτον-Μπόρνμουθ 2-3(50' Κιν, 57' Κάλβερτ-Λιούιν - 87' Σεμένιο. 90'+2 Κουκ, 90'+5 Σινίστερα)
  • Ίπσουιτς-Φούλαμ 1-1(15' Ντέλαπ - 32' Τραορέ)
  • Λέστερ-Άστον Βίλα 1-2(72' Μπουονανότε - 28' Ονάνα, 64' Ντουράν)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 1-1(10' Γουντ - 12' Μπελεγκάρντε)
  • Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 19:30