Πλέι οφ Super League: Σαρωτικό πέρασμα του Άρη από τον Βόλο, 0-3 και φουλ για Ευρώπη - iefimerida.gr

Ο Άρης νίκησε στον Βόλο και έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στη Super League που οδηγεί στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν / Φωτογραφία: © Intime p.a.

Μια μεγάλη σε σημασία και εύρος νίκη πανηγύρισε ο Άρης στον Βόλο, όπου νίκησε με 3-0 τον τοπικό ΝΠΣ και έκανε μεγάλο βήμα εξασφάλισης ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω της 5ης θέσης στα πλέι οφ της Super League.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, οι «κίτρινοι» επικράτησαν με εμφατικό σκορ -και τρόπο- στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Με αυτόν τον τρόπο έκανε σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση του «εισιτηρίου» που οδηγεί στα προκριματικά του Conference League της επόμενης σεζόν.

Οι Βλάντιμιρ Νταρίντα (27') και Αμπουμπακάρ Καμαρά (77', 80' πέν.) πέτυχαν τα γκολ για το σύνολο του Απόστολου Τερζή, που πήρε την παρθενική της νίκη σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, κάνοντας σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της 5ης θέσης, αφήνοντας την ομάδα του Κώστα Μπράτσου 4 βαθμούς μακριά.

Πλέι οφ Super League: Ο Άρης ήταν καλύτερος σε όλο το ματς και το επιβεβαίωσε με τρία γκολ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους και πίεζαν την εστία του Κότνικ. Πρώτη, πραγματική απειλή, η φάση του 23ου λεπτού, με τον Λουίς Πάλμα να αποφεύγει υπέροχα δύο αντιπάλους του και να βρίσκει τον Καμαρά, ωστόσο το πλασέ του Μαυριτανού φορ ήταν άστοχο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, από νέα πάσα του Πάλμα, ο Νταρίντα με δυνατό δεξί σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, «έγραψε» το 0-1. Μετά το γκολ δημιουργήθηκε μικρή ένταση ανάμεσα σε οπαδούς του Βόλου και τους λιγοστούς του Άρη που βρέθηκαν στο Πανθεσσαλικό, με την παρέμβαση του προέδρου της θεσσαλικής ΠΑΕ, Αχιλλέα Μπέου, να είναι καταλυτική.

Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, με την κεφαλιά του Οζέγκοβιτς, μετά τη σέντρα του Άλχο, να περνάει πάνω από την εστία του Κουέστα, στο ημίωρο. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το φάουλ του Πάλμα στο 43', το οποίο με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ στην αριστερή του γωνία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Τα σουτ των Τσιρίνος (49') και Οζέγκοβιτς (51') κόντραραν σε αμυνόμενους, αυτό του Ντέλετιτς (54') πέρασε πάνω από τα δοκάρια ενώ ο Σι (67') δεν πρόλαβε για εκατοστά να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα.

Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Άρη. Ο Εμπακατά βρήκε με κάθετη πάσα τον Καμαρά κι ο Μαυριτανός με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού νίκησε τον εξερχόμενο Κότνικ για το 0-2 στο 77'.

Δύο λεπτά μετά, ο Καμάτσο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πίρινεν. Ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Καμαρά να ευστοχεί για το τελικό 0-3.

Βόλος - Άρης 0-3

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Τσοκάνης (83' Μεταξάς), Γκάγκι, Μπαριέντος (59' Πιρές), Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς, Λούνα (67' Σι)

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Μαζικού, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο (50' Εμπακατά), Ετέμπο, Πάλμα (73' Καμάτσο), Νταμπό, Νταρίντα (86' Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (74' Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (86' Γκρέι)