ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 2-2: Ο Ντιουσέ έσωσε στο τέλος την παρτίδα για τους Κρητικούς - iefimerida.gr

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 2-2: Ο Ντιουσέ έσωσε στο τέλος την παρτίδα για τους Κρητικούς

Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα
Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε ισόπαλος με 2-2 με τον ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες», για την 8η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στο γκολ του Ροσέρο, ωστόσο οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 56' με τον Τοράλ.

Οι Ηπειρώτες βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Μπαλάν στο 76' και όλα έδειχναν πως θα καταφέρουν να πάρουν τη σημαντική αυτή νίκη για τη βαθμολογία της Super League. Όμως, ο Ντιουσέ είχε... άλλη άποψη, και με όμορφο γκολ στο 89' έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στον ΟΦΗ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά. Ο Ροσέρο απείλησε μόλις στα 30 δευτερόλεπτα, με τον Χρήστο Μανδά να αποκρούει. Ωστόσο, οι Κρητικοί δεν… πήραν το μήνυμα. Στο 19’, έπειτα από αντεπίθεση, ο Αχμάντ Μορέιρα έκανε την παράλληλη σέντρα κι ο Ροσέρο με προβολή άνοιξε το σκορ. Το σουτ του Τοράλ στο 38’, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ζερόμ Πριόρ, ήταν ό,τι καλύτερο ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 49’ – θα ήταν… καρμπόν με το πρώτο – ωστόσο ο Ροσέρο αστόχησε από κοντά. Και το πλήρωσαν επτά λεπτά μετά. Υπέροχη συνεργασία των Μιγκέλ Μεγιάδο, Φιορίν Ντουρμισάι και Μιγκέλ Ανχελ Γκερέρο, με τελικό αποδέκτη τον Τοράλ που ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ροσέρο σπατάλησε ακόμα μία εξαιρετική ευκαιρία με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Μανδά να διορθώνει με… στυλ το λάθος που ο ίδιος έκανε.

Στο 76’, ο Μπαλάν παραλίγο να γίνει ο… ορισμός της «χρυσής αλλαγής». Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο 28χρονος Ρουμάνος φορ βρήκε δίχτυα έπειτα από το γύρισμα του Ικερ Μπιλμπάο. Ο Ντουρμισάι από κοντά απέτυχε να ισοφαρίσει στο 81’ ωστόσο το έκανε με εντυπωσιακό σουτ ο – επίσης αναπληρωματικός – Ντιουσέ στο 90’! Οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, παραμένοντας ισόβαθμες και στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 2-2

ΠΑΣ Γιάννινα (Πασχάλης Στάικος): Πρίορ, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Τζίμας (74’ Μπαλάν), Μορέιρα (88’ Μπαγκαλιάνης), Ροσέρο, Παμλίδης (64’ Ριένστρα).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Λάρσον, Μαρινάκης (46’ Τζου), Γκερέρο, Ντικό (30’ Ντουρμισάι), Βούρος, Διαμαντής (80’ Γιαννούλης), Τοράλ (71’ Ντιουσέ), Περέα (80’ Περέα), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης.