ΠΑΟΚ: Αυστριακή υπόθεση η νίκη στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, 2-1 την ΑΕΚ Λάρνακας - iefimerida.gr

Πρωταγωνιστής στο πρώτο φιλικό του ΠΑΟΚ ο Στέφαν Σβαμπ
Πρωταγωνιστής στο πρώτο φιλικό του ΠΑΟΚ ο Στέφαν Σβαμπ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά του στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ Λάρνακας, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Στέφαν Σβαμπ.

Ο αρχηγός του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 14', ενώ σκόραρε στο 28', έπειτα από σέντρα του Ντεσπόντοφ.

Στη συνέχεια, οι Κύπριοι είχαν δοκάρι στο 30', όμως εννέα λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 2-0, με τον Σβαμπ να σερβίρει στον συμπατριώτη του Μουργκ για να σκοράρερι.

Στο δεύτερο 45λεπτο, π Μαντί Καμαρά έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των πρωταθλητών Ελλάδος, ενώ το ίδιο ισχύει και για τους Αντώνη Τσιφτσή και Κωνσταντίνο Γκούμα.

Το ξεκίνημα του Αντώνη Τσιφτσή δεν ήταν και το καλύτερο. Ο Γιαννιτσιώτης τερματοφύλακας έκανε λάθος εκτίμηση και πολύ κακή έξοδο, δίνοντας την ευκαιρία στον Καμπρέρα σε κενή εστία να μειώσει στο 52ο λεπτό σε 2-1.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ με το σουτ του Βιεϊρίνια μέσα από την περιοχή να αποκρούεται από τον Αλομέροβιτς, ενώ ο Τσιφτσής είχε μια καλή απόκρουση σε εξ επαφής κεφαλιά του Σάντσες κρατώντας το 2-1.

Οι ενδεκάδες του ΠΑΟΚ στα δύο ημίχρονα:

Α' ημίχρονο: Κοτάρσκι, Οτο, Εκονγκ, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Οζντόεφ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα, Σαμάτα.

Β' ημίχρονο: Τσιφτσής, Σάστρε, Κουλιεράκης, Νάσμπεργκ, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Καμαρά, Βιεϊρίνια, Γκούμας, Τάισον, Μπράντον.