ΠΑΟΚ-Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2: Αγχώθηκε αλλά πήρε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς - iefimerida.gr

ΠΑΟΚ-Μπόρατς Μπάνια Λούκα
Να πανηγυρίσουν την πρόκριση θέλουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά κέρδισε με 3-2 την Μπόρατς Μπάνια Λούκα στην Τούμπα, στον πρώτο αγώνα για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Κουλιεράκης άνοιξε το σκορ στο 17' με κεφαλιά, αλλά λίγο αργότερα έκανε... γκάφα, με αποτέλεσμα να χαρίσει πέναλτι στους Βόσνιους, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ερέρα.

Δείτε πώς μετέδωσε LIVE την αναμέτρηση το iefimerida.gr.

Στο 39' ο Έλληνας αμυντικός βρήκε ξανά δίχτυα με το κεφάλι, πριν ο Κούλασιν φέρει ξανά το ματς στα ίσια στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Τη νίκη και το μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου χάρισε ο Εκόνγκ με κεφαλιά στο 51ο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η εικόνα του αγώνα

Στην πρώτη, ουσιαστική, ευκαιρία του, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Κουλιεράκη. Ο 20χρονος διεθνής κεντρικός αμυντικός έστειλε, με κεφαλιά, την μπάλα στα δίχτυα στο 17ο, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουλιεράκης ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής σε φάση επίθεσης των Βόσνιων. Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σουτ της Μπόρατς, ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έπεσε με τα χέρια πάνω στον τερματοφύλακά του, με συνέπεια, με την υπόδειξη του VAR, να καταλογιστεί πέναλτι. Ο Ερέρα βρέθηκε στα έντεκα βήματα, απέναντι στον Κοτάρκι, στο 22' και έκανε το 1-1.

Ο «Δικέφαλος» πήρε εκ νέου τα ηνία στο σκορ στο 39'. Η φάση ξεκίνησε με κλέψιμο του Τάισον, η μπάλα κατέληξε στον Οζντόεφ, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σισκόφσκι. Ο Κουλιεράκης, όμως, πήρε το "ριμπάουντ" και με κεφαλιά, «έγραψε» το 2-1.

Στο 44' ο Οζντόεφ καθυστέρησε από το ύψος του πέναλτι και δεν μπόρεσε να τριπλασιάσει τα τέρματα του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με αντεπίθεση, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα εκμεταλλεύτηκε αμυντική αδράνεια των «ασπρόμαυρων» και στο 45'+3 ο Κουλάσιν ισοφάρισε σε 2-2.

Δυναμικά επέστρεψε ο ΠΑΟΚ για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης και στο 51' έγινε και πάλι «αφεντικό» στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εκόνγκ «έπιασε» την κεφαλιά και «έγραψε» το 3-2.

Στο 77' μόνος σε κενή εστία, ο Σαμάτα δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και ο Κουλάσιν έδιωξε στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

*Θεατής του αγώνα από την κερκίδα ήταν, λόγω τιμωρίας του από τον Α΄ προκριματικό γύρο, ο προπονητής των Βόσνιων, Μλάντεν Ζίζοβιτς. Τον αντικατέστησε στον πάγκο ο βοηθός του, Μπόγιαν Πουζίγκατσα.

*200 περίπου υποστηρικτές της Μπόρατς παρακολούθησαν διά ζώσης το ματς από τη θύρα 8 του γηπέδου της Τούμπας.

ΠΑΟΚ-Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Μπάμπα, Οζντόεφ (68’ Καμαρά), Σβαμπ (85’ Τσιγγάρας), Ντεσπόντοφ (69’ Ζίφκοβιτς), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Μπράντον (68’ Σαμάτα).

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μπόγιαν Πουζίγκατσα): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς (72’ Χρέλια), Σκόρουπ, Γκράχοβατς, Βούκοβιτς (89’ Κάβιτς), Σάβιτς, Κουλάσιν, Λούκιτς (89’ Χάσουκιτς).