Με το ενάμισι πόδι στο League Stage του Europa ο ΠΑΟΚ -«Καθάρισε» με 4-0 τη Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα - iefimerida.gr

Τρίαρα του ΠΑΟΚ επί της Σάμροκ Ρόβερς
Παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν / Φωτογραφία: Eurokinissi

Μία ανάσα από το League Stage του Europa βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 4-0 της Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα και θα πάει στη ρεβάνς της Ιρλανδίας για να «κλειδώσει» την πρόκριση.

O «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έχασε πότε τον έλεγχο, με το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 52' λόγω της αποβολής του Χόνοχαν, να κάνει ευκολότερο το έργο του.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος άνοιξαν το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους, με το αυτογκόλ του Κλίρι, με τον Τάισον να διπλασιάζει τα τέρματά τους στο 47'. Είκοσι λεπτά αργότερα (67') ο Γιάννης Κωνσταντέλιας με υπέροχο σουτ έκανε το 3-0, με τον Μπάμπα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 95'.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 29 Αυγούστου και ώρα 22:00, με την αναμέτρηση να πραγματοποιείται στο Tallaght Stadium στην Ιρλανδία.

Πίεσε από την αρχή και σκόραρε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Στo 9' είχε καλή στιγμή, ο Ζίβκοβιτς έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Τόμας έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε και απέκρουσε ο Πος. Ο τερματοφύλακας της Σάμροκ ήταν ξανά σωτήριος, με τον Κετζιόρα να πιάνει κεφαλιά-ψαράκι, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυκλοφορούσε την μπάλα και επιχειρούσε να πατήσει στην περιοχή των Ιρλανδών. Στο 20' ο Κωνσταντέλιας τροφοδότησε δεξιά τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε, αλλά αστόχησε. Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων συνέβη στο 23' με κεφαλιά του Οάρι που έφυγε έξω.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο 42' βρήκε δίχτυα. Ο Ότο, αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Οζντόεφ, γύρισε στην περιοχή, ο Τόμας δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, ο Κωνσταντέλιας άφησε την μπάλα στον Μπάμπα, ο οποίος σούταρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ, ωστόσο ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του διαιτητή στο μόνιτορ για φάουλ του Ότο, μία απόφαση που σήκωσε αντιδράσεις.

Ο πρωταθλητές Ελλάδος κατάφεραν τελικά να πάρουν προβάδισμα πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 45+4' ο Ζίβκοβιτς έκανε το γέμισμα από τα δεξιά στην περιοχή, ο Κλίρι πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η αποβολή έκανε ευκολότερο το έργο του ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη του στο 47ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Τάισον λίγο έξω από την περιοχή, πάτησε σε αυτήν, νίκησε τους αντιπάλους του και με το δεξί έστειλε την μπάλα ψηλά αριστερά στην εστία της Σάμροκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ευκαιρία και για τρίτο γκολ.

Ο Κωνσταντέλιας ντρίμπλαρε τον Λόπες, πάτησε στην περιοχή, μοίρασε στον ελεύθερο Τάισον, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 52' τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους. Ο Χόναχαν βρήκε τον Σβαμπ σε εναέρια μονομαχία με τον ώμο και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε πλήρως την υπεροχή του και έβαλε και τρίτο γκολ στο 67ο λεπτό. Ο Τσάλοφ πίεσε, ο Τάισον έκλεψε την μπάλα, ο Κωνσταντέλιας πλάσαρε με το δεξί στα αριστερά της περιοχής και το 3-0 έγινε πραγματικότητα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και να απειλεί την εστία της Σάμροκ. Στο 76' ο Τάισον γέμισε στην περιοχή, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά και αστόχησε. Στις καθυστερήσεις ο Ντεσπόντοφ κέρδισε πέναλτι, με τον Λουτσέσκου και τους παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» να δείχνουν τον Κουλιεράκη που αποθεωνόταν από τον κόσμο. Εκείνος το αρνήθηκε και τελικά πήγε ο Τσάλοφ. Όμως δεν νίκησε τον τερματοφύλακα των Ιρλανδών και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το 4-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έπειτα από γέμισμα από τα δεξιά, ο Τσάλοφ πήρε την γυριστή κεφαλιά, απέκρουσε ο Πος, ο Μπάμπα ακολουθούσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Κουλιεράκης αποθεώθηκε, με τον κόσμο του ΠΑΟΚ στην τούμπα να τραγουδάει το όνομά του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι (79’ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (79’ Καμαρά), Ζίβκοβιτς (79’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (79’ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον (64’ Τσάλοφ)

Σάμροκ Ρόβερς (Στ. Μπράντλι): Πελς, Χορ, Κλίρι, Γκρέις, Χόνοχαν, Γουότς (73’ Μπάιρν), Ο’Νιλ, Νιούτζεντ (73’ ΜακΈνεφ), Κλαρκ (27’ Λόπες), Φαρούτζια (84’ Μπιουρκ), Γκριν (73’ Μαντρόιου)