Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 2-2: Ψυχρολουσία για την Ένωση στο 94' με τραγικό λάθος Αθανασιάδη - iefimerida.gr

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ, Super League
Πανσερραϊκός-ΑΕΚ, Super League / Φωτογραφία: INTIME

Η ΑΕΚ ισοφαρίστηκε στο 94' από τον Πανσερραϊκό σε 2-2, και έχασε την ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» από τη Μακεδονία, για τη 15η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό της αναμέτρησης λόγω της αποβολής του Μπέργκστρομ, εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό λάθος του Αθανασιάδη και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο δεύτερο γκολ του Θυμιάνη στο ματς.

Η Ένωση είχε προηγηθεί στο ματς μόλις στο 16ο λεπτό με τον Ρότα, πριν ο Θυμιάνης φέρει το ματς στα ίσια στο 39' και ο Γκαρσία δώσει εκ νέου προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα

Το ματς έμοιαζε πολύ με αυτό της προηγούμενης Δευτέρας κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι πρωταθλητές μπήκαν όπως πάντα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 16΄ όταν ο Τσούμπερ έμεινε όρθιος μετά στα μαρκαρίσματα των αντιπάλων του, ο Κατσίκας δεν απέκρουσε σωστά και η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον επερχόμενο Ρότα που έγραψε το 0-1.

Σταδιακά η ΑΕΚ άρχισε να χάνει την ορμή της, ο Πανσερραϊκός πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 39΄ με σέντρα του Μούργου και κεφαλιά του Θυμιάνη.

Η εξέλιξη αυτή σίγουρα «πάγωσε» τους «κιτρινόμαυρους» αλλά μια φανταστική ασίστ του Τσούμπερ στο 45΄ και πλασέ σε πρώτο χρόνο από τον Λιβάι Γκαρσία επανέφερε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού, πριν από το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο β΄ ημίχρονο και απείλησαν με κάποια σουτ. Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει… δραματικά στην πλευρά της ΑΕΚ, όταν ο Πανσερραϊκός βρέθηκε με παίκτη λιγότερο στο 65΄.

Ο Λιβάι έφυγε «στην πλάτη» του Μπέργκστρομ ο οποίος στην απέλπιδα προσπάθειά του να τον ανακόψει, τον ανέτρεψε. Φάουλ και αποβολή, καθώς ο Σουηδός στέρησε προφανή ευκαιρία για γκολ στον επιθετικό της ΑΕΚ.

Από το σημείο εκείνο η ομάδα του Αλμέιδα έφερε το ματς στα μέτρα της και αμύνθηκε με σκοπό να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Γκαρσία, Ελίασον στο χώρο. Ο τελευταίος, μάλιστα, έχασε μια ευκαιρία για… highlight όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον πρωτοεμφανιζόμενο Κατσίκα στο 87΄ αλλά δεν… αποφάσισε τι έπρεπε να κάνει και η φάση ολοκληρώθηκε χωρίς καν τελική προσπάθεια!

Στο 90+2΄ ο Ζίνι με κεφαλιά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Πανσερραϊκός των 10 παικτών λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη «ζημιά» όταν ο Τομάς με φοβερό σουτ «τράνταξε» το δοκάρι του Αθανασιάδη, ο οποίος έμελλε να είναι ξανά ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων πραγματοποίησε άστοχη έξοδο χάνοντας τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Θυμιάνης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 2-2

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κάτσικας, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός (58΄ Τομάς), Μούργος, Χατζηστραβός (66΄ Γκοτζαμανίδης), Άλεκσιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (60΄ Μάνταλος), Γιόνσον (46΄ Σιμάνσκι), Ελίασον, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία