Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-0: Η Ένωση υπέστη ήττα-σοκ από τα «λιοντάρια» που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 27' [βίντεο] - iefimerida.gr

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ, Super League
Πανσερραϊκός-ΑΕΚ, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Πανσερραϊκός πήρε τεράστια νίκη με 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ, αγωνιζόμενος με 10 παίκτες από το 27' λόγω της αποβολής του Τέρζιτς, για την 9η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στο γκολ του Μπετανκόρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR για να αποβληθεί ο Τέρζιτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Λαμέλα. Οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν με... νύχια και με δόντια μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, κι έτσι έφτασαν σε μια τεράστια νίκη η οποία τους τοποθέτησε στην 8άδα του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Super League εν αναμονή των αποτελεσμάτων της Κυριακής.

Δείτε φάσεις από τον αγώνα κάνοντας κλικ εδώ.

Η εικόνα του αγώνα

Με τις δύο ομάδες να «ψάχνονται» στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 21' που καταλόγισε από υπόδειξη του VAR o Τσιάρας, σε τράβηγμα του Περέιρα στον Ντέλετιτς. Ο πρώτος σκόρερ του Πανσερραϊκού ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Στρακόσα κι άνοιξε το σκορ στο 23' με το πέμπτο τέρμα του στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια και συνολικά έκτο, φτάνοντας τον Μορόν στην πρώτη θέση.

Η χαρά των Σερραίων, ωστόσο, κράτησε λίγο, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα η αρχική κίτρινη κάρτα στον Τέρζιτς για μαρκάρισμα στον Λαμέλα αναβαθμίστηκε σε κόκκινη, ξανά με on field review. Κι ενώ η Ένωση ακόμα δεν είχε συνέλθει από το 0-1, στο 34' έλειψε μόνο η τύχη από τον Μπετανκόρ για να διπλασιάσει, καθώς το εξαιρετικό σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Στρακόσα.

Από το σημείο εκείνο και ύστερα η συνάντηση μετατράπηκε σε μονόλογο και το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο μισό των γηπεδούχων. Στο 35' ο Γκουγκεσασβίλι έκανε φανταστική απόκρουση σε σουτ του Λαμέλα μέσα από την περιοχή και στο 43' η κεφαλιά του Πιερό έφυγε λίγο άουτ.

Η πολιορκία συνεχίστηκε με ακόμα μεγαλύτερη ένταση στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Αλμέιδα να επιτίθενται κατά κύματα κι εκείνους του Φεράντο να αμύνονται μαζικά.

Ο τεχνικός της Ένωσης πέρασε Πινέδα και Μαρσιάλ αποσύροντας Μουκουντί και Χατζισαφί κάνοντας φουλ επιθετική την ομάδα του και στο 51' ο Γκουγκεσασβίλι πρόλαβε τον Περέιρα. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεζαν ασφυκτικά, έφτασαν το 72% σε κατοχή αλλά κλασική ευκαιρία δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν.

Στο 73' ο Μαρσιάλ μπήκε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο αλλά ο διεθνής μέσος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία, ενώ ο ίδιος είχε μια κεφαλιά μόλις άουτ στο 81' και στο επόμενο λεπτό ο Μαρσιάλ τελείωσε άσχημα τη φάση.

Η μεγάλη στιγμή της ΑΕΚ καταγράφηκε στο 85ο λεπτό, όταν στην προσπάθεια του Πιερό ο Γκουγκεσασβίλι βρήκε την μπάλα, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε κόρνερ. Στο 88' ο Γεωργιανός τερματοφύλακας έκανε άλλη μια εντυπωσιακή επέμβαση, σε εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, αυτή τη φορά, ενώ στο 90'+3' στην κεφαλιά Βίντα η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή!

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-0

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (75΄ Κουτσογούλας), Μπέργκστρεμ, Ντάβιντσον, Φαρές, Ζελέν (75΄ Κάπτουμ), Στάικος, Ντέλετιτς (46΄ Καρασαλίδης), Τομάς (90΄ Χατζηστραβός), Τέρζιτς, Μπετανκόρ (75΄ Σαλαζάρ).

AEK (Mατίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Οντουμπάτζο, Βίντα, Μουκουντί (46΄ Πινέδα), Χατζισαφί (57΄ Μαρσιάλ), Σιμάνσκι, Περέιρα (70΄ Μάνταλος), Λαμέλα, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία (70΄ Ελίασον), Πιερό.