Φιλικό Ολυμπιακός - Νότιγχαμ 3-4: Εξαιρετικοί στην επίθεση, θέλουν δουλειά στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» - iefimerida.gr

Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Νότιγχαμ Φόρεστ μέσα στο «Καραϊσκάκης»
Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Νότιγχαμ Φόρεστ μέσα στο «Καραϊσκάκης» / Φωτογραφία EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Νότιγχαμ Φόρεστ με σκορ 3-4 στο «Γ.Καραϊσκάκης», στην πρόβα τζενεράλε των «ερυθρόλευκων» πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Πριν την έναρξη του αγώνα τα τρόπαια του Conference League και του Youth League, έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, με τον κόσμο του Ολυμπιακού να αποθεώνει τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δραστήρια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και απείλησε στο 11' την εστία της Νότιγχαμ με την κεφαλιά του Ζέλσον να περνάει άουτ, με τους Άγγλους τέσσερα λεπτά αργότερα να ανοίγουν το σκορ.

Με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γουντ έπιασε την πρώτη κεφαλιά και έστρωσε στον Γέιτς που με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 0-1 υπέρ της Νότιγχαμ.

Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση, αφού στο 24ο λεπτό ο Ζέλσον σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ αφού με εκπληκτική ντρίμπλα απέφυγε τον Μουρίγιο και με εναέριο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 34' οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα, με τον Μασούρα να κλέβει την μπάλα από τον Μπολί, βλέποντας εκτός εστίας τον Σελς, όμως η λόμπα που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Λίγο πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών του πρώτου ημιχρόνου, η Νότιγχαμ πήρε ξανά το προβάδισμα, μετά από λάθος εκτίμηση του Τζολάκη, με τον Γουντ να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση, διαμορφώνοντας το 1-2.

Η Νότιγχαμ «τελείωσε» το ματς σε 7 λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν τα πράγματα, με τους Άγγλους να βρίσκουν και τρίτο γκολ. Στο 61ο λεπτό ο Γέιτς σκόραρε ξανά, με τον 26χρονο να βρίσκει δίχτυα από κοντά έπειτα από δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άντερσον.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ελάνγκα σκόραρε ένα πολύ όμορφο τέρμα με μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 68ο λεπτό, με τους Άγγλους να «καθαρίζουν» το ματς μέσα σε εφτά λεπτά.

Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά της φιλικής αναμέτρησης επιχείρησε να κάνει ένα μεγάλο comeback, με τον Ζέλσον να μειώνει σε 2-4 στο 78', με τον Βέλντε στο 89' να σκοράρει με υπέροχο πλασέ «γράφοντας» το 3-4 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Χ. Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια (69' Ρόντινεϊ), Ρέτσος, Πιρόλα, Αποστολόπουλος (69' Ορτέγκα), Στάμενιτς (62' Μπακούλας), Έσε, Τσικίνιο, Μάρτινς, Μασούρας (69' Βέλντε), Κωστούλας (69' Γιάρεμτσουκ).

Νότιγχαμ: (Ν. Εσπίριτο-Σάντο): Σελς, Αϊνά (83' Τόφολο), Μουρίγιο (83' Μιλένκοβιτς), Μπολί (75' Ομομπαμιντέλε), Γουίλιαμς (83' Μορέιρα), Σανγκαρέ (56' Ντανίλο), Άντερσον (72' Ζότα), Γκιμπς-Γουάιτ (56' Ελάνγκα), Ντομίνγκες (56' Χάντσον-Οντόι), Γέιτς, Γουντ (72' Αβονίγι)