ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-1: Ο Διαμαντής «πάγωσε» στο 102' τους Θεσσαλονικείς, που έμειναν στο -4 από την κορυφή της Super League - iefimerida.gr

Ο Διαμαντής μόλις έχει σκοράρει για τον ΟΦΗ και πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του / Φωτογραφία: Intime

Στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα (1-1) στον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική της Super League.

Οι Κρητικοί, χάρη σε τέρμα του Διαμαντή, που «απάντησε» στο γκολ του Νάρεϊ μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας και ταυτόχρονα έκοψαν 2 από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πλέον βρίσκονται στο -4 από την κορυφή της Super League, στην οποία βρίσκεται ο Παναθηναϊκός με το απόλυτο 5/5.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε στο δεύτερο μέρος να «καθαρίσει» το ματς, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δικαιώθηκε το ρητό ότι το ποδόσφαιρο τιμωρεί. Επίσης, το αποτέλεσμα αυτό ήταν και μια επιβράβευση του ΟΦΗ για την επιμονή του στην τελευταία φάση του αγώνα, όπου και τελικά κατάφερε να βρει το γκολ, για να πάρει τον 4ο βαθμό του στη σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ πήρε νωρίς το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να το διευρύνει

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν. Στο 4' ο Γκερέρο και στο 6' ο Ντικό εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Κούρτιτς και Βιεϊρίνια, αντίστοιχα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κοτάρσκι.

Κι αφού δεν ήρθε το 1-0, έγινε το 0-1 στο 10’, με τον Νάρεϊ να γίνεται αποδέκτης της ωραίας πάσας του Βιεϊρίνια, να «σπάει» το τεχνητό οφσάιντ και με ωραίο αριστερό σουτ να ανοίγει το σκορ. Γκολ το οποίο κατακυρώθηκε έπειτα από τη χρήση του VAR, καθώς ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ.

Ο ΟΦΗ χρειάστηκε περίπου ένα δεκάλεπτο για να συνέλθει. Στο 23' ο Γκερέρο δεν πρόλαβε για εκατοστά το παράλληλο γύρισμα του Λάρσον, ενώ στο 36' ο Ντιουσέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά. Κι οι Θεσσαλονικείς είχαν, ωστόσο, τις δικές τους ευκαιρίες.

Λίγο μετά το ημίωρο, ο Στίβενς έδιωξε σε κόρνερ το -κακό αν και με άριστες προϋποθέσεις- τελείωμα του Αουγκούστο, ενώ στο 38' ο Ολιβέιρα αστόχησε απελπιστικά από το ένα μέτρο με το κεφάλι.

Ο ΟΦΗ πήρε στο τέλος τον βαθμό και έστειλε τον ΠΑΟΚ στο -4 από την κορυφή της Super League

Εντελώς διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά, με τον Νάρεϊ να απειλεί τον Στίβενς με διαγώνιο σουτ στο 47' και τον Κουλιεράκη να αστοχεί με το κεφάλι στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος αναγκάστηκε να διακόψει το ματς, καθώς οι φίλοι του ΟΦΗ άναψαν πυρσούς, με συνέπεια να περιοριστεί σημαντικά η ορατότητα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έπειτα από 8-9 λεπτά, αλλά δεν είχε ρυθμό. Ένα σουτ του Ζίβκοβιτς βρήκε στον Βούρο και παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα του Στίβενς στο 74’, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Μπράντον Τόμας δεν βρήκε την μπάλα στο γύρισμα του Ζίβκοβιτς.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ προειδοποίησε, με τον Κουλιεράκη να σταματά τον Ντικό. Στο 90+12', όμως, από εκτέλεση κόρνερ, ο Διαμαντής με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι για το τελικό 1-1.

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Λάρσον, Πασαλίδης (62’ Ντουρμισάι), Ντιουσέ, Γκερέρο (84’ Μπιφουμά), Ντικό, Βούρος, Διαμαντής, Περέα (84’ Στάικος), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης (81’ Θοράρινσον).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (25’ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Αουγκούστο (72’ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ, Ολιβέιρα (72’ Τόμας), Α. Ζίβκοβιτς.