ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-2: «Ερυθρόλευκο» πέρασμα από την Κρήτη με μπροστάρη Ποντένσε - iefimerida.gr

ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-2: «Ερυθρόλευκο» πέρασμα από την Κρήτη με μπροστάρη Ποντένσε

Ο Ολυμπιακός πέρασε με τη νίκη από το «Γεντί Κουλέ» για την 9η αγωνιστική της Super League
Ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη από το «Γεντί Κουλέ» για την 9η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ο Ολυμπιακός πέρασε... αέρας από το «Γεντί Κουλέ», όπου νίκησε με 2-0 τον ΟΦΗ, χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε ο Ντανιέλ Ποντένσε.

Ο Πορτογάλος σημείωσε τα τέρματά του στο 10' και το 54ο λεπτό, σε μια πολύ πιο εύκολη επικράτηση των «ερυθρόλευκων» σε σχέση με ό,τι μπορεί να περίμεναν ακόμη και οι ίδιοι πριν από την έναρξη του ματς, σε μια δύσκολη έδρα.

Ο 28χρονος εξτρέμ με τα τέρματα αυτά έπιασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ τους Αγιούμπ Ελ Κααμπί και Λορέν Μορόν και παράλληλα «υπέγραψε» μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του, σε μια έδρα από την οποία έφυγαν με ήττα Άρης, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Μάλιστα, αυτές είναι οι μοναδικές νίκες στην τρέχουσα Super League για τους Κρητικούς.

Ο Ποντένσε απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ που ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση, περιμένοντας το αποτέλεσμα της έφεσης που άσκησε για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, με την ελπίδα ότι θα επιστρέψει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ποντένσε απλοποίησε πολύ νωρίς τα πράγματα για τον Ολυμπιακό κόντρα στον ΟΦΗ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να κυριαρχήσει από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και μόλις στο 10' έφτασε στο γκολ. Ο Κίνι από τα δεξιά έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Μασούρας με ωραία κίνηση είδε τον Ποντένσε στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος πλάσαρε με τη μία και ανενόχλητος για να κάνει το 0-1.

Μέχρι το ημίχρονο, όλες οι καλές στιγμές στο ματς ανήκαν στους Πειραιώτες. Στο 29ο λεπτό παραλίγο να κάνει το 0-2, όταν ο Έσε έκανε την κάθετη, αλλά το σουτ του Γιόβετιτς πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάουμαν. Ο Σολμπάκεν στο 34' έδωσε ωραία στον Μαυροβούνιο επιθετικό, εκείνος έβγαλε με κάθετη μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε, ο οποίος αντί να τελειώσει τη φάση, πήγε να γυρίσει στον Μασούρα και ο Καρώ έδιωξε.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, έχοντας και τις τελικές υπέρ του (0-5), αλλά και την απόλυτη κυριαρχία στον χώρο του κέντρου.

Γκολ ξανά πολύ γρήγορα ο Ποντένσε, το ματς τελείωσε στο 54'

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Στο 46' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, όταν ο Γιόβετιτς έκανε ωραία κάθετη προς τον Μασούρα , αλλά έδιωξε τελευταία στιγμή ο Βούρος. Δυο λεπτά αργότερα «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ τους με τον Μασούρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είδε την μπάλα να του στρώνεται μπροστά του και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά κόντραρε στον Πασαλίδη και πέρασε κόρνερ.

Τελικά, το τέρμα που έψαχνε η ομάδα του Μαρτίνεθ το βρήκε στο 54', όταν ο Βούρος έκανε το λάθος γύρισμα, ο Γιόβετιτς πήρε την κατοχή από τα αριστερά, γύρισε στον Ποντένσε και εκείνος μόνος προ κενής εστίας έκανε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Γιώργος Μασούρας στο 58ο λεπτό σκόραρε και εκείνος, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο διεθνής ποδοσφαιριστής ήταν εκτεθειμένος.

Ο ΟΦΗ βρήκε την πρώτη καλή στιγμή του στο ματς μόλις στο 72ο λεπτό, δείγμα της εξαιρετικής ανασταλτικής λειτουργίας του Ολυμπιακού, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Τοράλ. Ο Ισπανός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη.

Οι δυο προπονητές έκαναν στην συνέχεια αλλαγές, με τον ρυθμό όπως είναι λογικό να πέσει. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ οι Κρητικοί είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Κάπως έτσι επισφραγίστηκε ένα άνετο «διπλό».