Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στα προημιτελικά του Σινσινάτι -Επικράτησε του Σβάρτσμαν με 2-0 σετ [βίντεο] - iefimerida.gr

Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία αρχείου

Νέα καλή εμφάνιση για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που προκρίθηκε με σχετική άνεση στα προημιτελικά του τουρνουά στο Σινσινάτι.

Ο Ελληνας τενίστας επικράτησε του Αργεντινού Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο 30 στην παγκόσμια κατάταξη) με 6-3, 6-3 και συνεχίζει την πορεία του στο τουρνουά, που λειτουργεί και ως προετοιμασία ενόψει του US Open.

Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης ανάμεσα στους Αμερικανούς Τζον Ισνερ και Σεμπάστιαν Κόρντα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τον Στέφανο Τσιτσιπά στο ματς

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του και προηγήθηκε 4-0. Ο Αργεντινός αντέδρασε προσωρινά και μείωσε σε 4-2, αλλά ο Στέφανος κράτησε το προβάδισμα και πήρε το πρώτο σετ με 6-3. Ο Ελληνας τενίστας έκανε νωρίς break και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 2-1, ενώ στη συνέχεια (στο 3-2) βρέθηκε πίσω με 15-40, αλλά πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και κράτησε το σερβίς του.

Με νέο break ξέφυγε 5-2, αλλά ο Σβάρτσμαν δεν τα παράτησε, έσωσε δύο ματς-μπολ και μείωσε σε 5-3, ενώ είχε ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση… αναπνοής. Τελικά, ο Τσιτσιπάς έκλεισε το παιχνίδι με νέο break και έφτασε στο 6-3 και τη νίκη.