Εμφατική νίκη με «τριπλό» Ντόντσιτς για τη Σλοβενία -Πιθανός αντίπαλος της Εθνικής στους «4» του Προολυμπιακού - iefimerida.gr

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Εξαιρετικός ο Λούκα Ντόντσιτς απέναντι στη Νέα Ζηλανδία / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η Σλοβενία κυριάρχησε στο ματς με τη Νέα Ζηλανδία, πήρε άνετη νίκη (104-78) και κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσει την Εθνική στους «4» του Προολυμπιακού.

Ο Λούκα Ντόντσιτς φάνηκε να έχει πάρει προσωπικά την υπόθεση πρόκριση κι έχοντας σημειώσει ο ίδιος triple double (36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ), μπόρεσε να οδηγήσει τη χώρα του στη δεύτερη θέση.

Επιβλητικοί οι Σλοβένοι, παρά την αντεπίθεση της Νέας Ζηλανδίας

Η Σλοβενία στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχε επιβάλλει τον ρυθμό της, με το πρώτο challenge να έρχεται προτού καν ολοκληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο, συγκεκριμένα στο 7:40 με το σκορ στο 7-2. Στα μέσα της περιόδου η ευρωπαϊκή ομάδα είχε διατηρήσει τα ηνία του προβαδίσματος (12-2). Η Νέα Ζηλανδία μάλιστα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον «πάγο» να σπάει τελικά στα 3:50 πριν τη λήξη για το 14-4. Οι δύο ομάδες τελικά επέστρεψαν στους πάγκους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 27-9!

Οι παίκτες των τυπικά γηπεδούχων ωστόσο μπόρεσαν να βρουν τελικά τα πατήματά τους και άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Στο πεντάλεπτο το σκορ παρέμενε υπέρ της Σλοβενίας (36-20) αλλά τα πράγματα έμοιαζαν να ισορροπούν. Η απόσταση μάλιστα μειώθηκε σε λιγότερους από 10 πόντους στο 2:37 πριν το τέλος του πρώτου μισού, όταν και η Νέα Ζηλανδία έκανε το 40-30 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το 44-36. Οι δύο χώρες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 46-39 υπέρ του Ντόντσιτς και της παρέας του.

Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ, οι απόσταση φαινόταν να παραμένει σταθερή. Οι Σλοβένοι ωστόσο έμοιαζαν αποφασισμένοι να πάρουν την πρόκριση και ανέβασαν στροφές, κάτι στο οποίο οι αντίπαλοί τους φαινόταν να μη μπορούν να βρουν απάντηση και στο 5:18, το σκορ είχε φτάσει στο 60-43. Η τρίτη περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε στο +20 (77-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Σλοβενία διατήρησε με άνεση το πάνω χέρι στον ρυθμό της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ενώ απέμεναν 5 λεπτά για τη λήξη του αγώνα, το σκορ ήταν 87-69 ενώ το στο τέλος η χώρα από την Ευρώπη και οι φίλαθλοί της που βρέθηκαν στο ΣΕΦ πανηγύρισαν την πρόκριση στον ημιτελικό του τουρνουά, έχοντας επιβληθεί με τάδε.

Τα δεκάλεπτα: 9-27, 39-46, 57-77, 78-104

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 7 (1/5 τρίποντα) , ΛιΆφα 12 (4) , Ντιλέινι 4 (8 ριμπάουντ) , Γουέτζελ 2 (6 ριμπάουντ) , Γουέμπστερ 6 (2/8 τρίποντα) , Κάμερον 8 (1), Βοντάνοβιτς , Ενγκατάι 3 (1) , Χάρισον 8 (7 ριμπάουντ) , Ίλι 28 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 11/15 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Πρέπελιτς 14 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Μούριτς , Νίμπο 20 (12 ριμπάουντ) , Χρόβατ 14 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Τσερκβένικ 8 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) , Ντίμετς 6, Ντράγκιτς (2 κλεψίματα), Τσάντσαρ (0/7 σουτ) , Στέργκαρ 6 , Ντόντσιτς 36 (6/13 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 15/18 βολές, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ)