Νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο παιχνίδι του Μεταξά στον πάγκο, 2-1 τη Βικτόρια Κολωνίας - iefimerida.gr

Αστέρας Τρίπολης - Βικτόρια Κολωνίας
Αστέρας Τρίπολης - Βικτόρια Κολωνίας / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Νικηφόρο ήταν το ανεπίσημο ντεμπούτο του Ηρακλή Μεταξά ως τεχνικού στον Αστέρα Τρίπολης.

Η πελοποννησιακή ομάδα νίκησε σε φιλική αναμέτρηση με 2-1 τη Βικτόρια Κολωνίας, στο πρώτο παιχνίδι κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Κανελλόπουλου στο 13΄, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σονί, με τους Γερμανούς να απαντούν στο 38΄ με τον Φίλιπ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε, έχασε αρκετές ευκαιρίες με τους Μπενίτο, Τιλίκα, Χριστόπουλο, για να έρθει τελικά το γκολ της νίκης από τον Αλί Μπαμπά στο 78΄.

Οι ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο Ηρακλής Μεταξάς στο πρώτο του ματς στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης

Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν οι Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Βαλιέντε, Καστάνιο, Κανελλόπουλος, Μουνάφο, Σίτο, Γκαρντάφσκι, Ριέρα, Σονί.

Στο δεύτερο μισό χρησιμοποιήθηκαν οι Ν. Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Τασουλής, Αλάγκμπε, Χριστόπουλος, Ιγκλέσιας (80΄ Σανταφέ), Στάνκο, Αλί Μπαμπά, Τιλίκα, Καπίγια (77΄ Γ. Παπαδόπουλος), Μπενίτο.