NBA playoffs: Με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς ισοφάρισαν σε 2-2 τους Νετς - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνει στο καλάθι των Νετς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνει στο καλάθι των Νετς / Φωτογραφία: AP

Με τον Κάιρι Ίρβινγκ να τίθεται νοκ άουτ πριν από το ημίχρονο λόγω τραυματισμού (γύρισε ο αστράγαλός του όταν πάτησε πάνω στο πόδι του Γιάννη Αντετοκούνμπο) και την άμυνα των Μπακς να «πνίγει» τους Νετς, απλουστεύτηκε το έργο των «Ελαφιών», τα οποία ισοφάρισαν (2-2) στο Μιλγουόκι την ημιτελική σειρά της Ανατολής του ΝΒΑ, πριν αυτή επιστρέψει στο Μπρούκλιν (15/6).

Με πρωταγωνιστή της επίθεσης τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς επικράτησαν άνετα με 107-96 των Νετς στο Game 4, ενώ χαρακτηριστικό της κυριαρχίας τους ήταν η απόφαση του τεχνικού του Μπρούκλιν, Στιβ Νας, να περάσει στο παρκέ τέσσερις... ρεζέρβες περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, σηκώνοντας «λευκή πετσέτα».

Ουσιαστικά η αναμέτρηση κρίθηκε από το 16ο λεπτό, όταν τα διαδοχικά τρίποντα των Μπακς τους βοήθησαν να απαντήσουν με ένα επιμέρους σκορ 14-2 και να προσπεράσουν (37-36). Η περιφέρεια των «Ελαφιών» δεν... σίγησε, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε να βρίσκει τους διαδρόμους μέσα στο αντίπαλο καλάθι και με τον Κάιρι Ίρβινγκ να αποχωρεί τραυματίας έξι λεπτά πριν από τη λήξη του ημίχρονου, οι Μπακς όχι μόνο δεν κοίταξαν πίσω, αλλά και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο τον αγώνα, μέχρι το τελικό 107-96.

Κορυφαίος του Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 19 πόντους και 8 ασίστ πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον. Από τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση...

Αντετοκούνμπο: Ελπίζω να γυρίσει σύντομα ο Ίρβινγκ

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ευχήθηκε στον Ίρβινγκ να επιστρέψει σύντομα αλλά και αποθέωσε τον Πι Τζέι Τάκερ για την άμυνά του πάνω στον Ντουράντ.

Πιο συγκεκριμένα ο «Giannis» είπε:

«Νόμιζα ότι χτύπησε στη βουβωνική χώρα και όταν πήγα στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο, έμαθα ότι υπέστη διάστρεμμα. Του εύχομαι να γυρίσει σύντομα, να είναι έτοιμος για το Game 5. Αλλά εμείς πρέπει να κοιτάξουμε την ομάδα μας. Να είμαστε συγκεντρωμένοι στον στόχο μας, να το διασκεδάζουμε και να κερδίσουμε ματς. Παίξαμε μαζί, το διασκεδάσαμε, κάναμε τη δουλειά μας. Πάμε στο Μπρούκλιν για να πάρουμε την επόμενη νίκη».

Για το Τάκερ τόνισε: «Ο Πι Τζέι κάνει δύσκολα τα πράγματα για τον Κέβιν Ντουράντ. Μας μιλάει στο γήπεδο, είναι ηγέτης, μας πιέζει να γίνουμε καλύτεροι. Είναι ένα μεγάλο κομμάτι του οργανισμού».

Σημειώνεται πως πως δεν υπήρξαν συνεντεύξεις Τύπου, αφού μια πυρκαγιά που ξέσπασε στο Fiserv Forum ανάγκασε τις δύο ομάδες να αποχωρήσουν από το γήπεδο για λόγους ασφαλείας.

Στους τελικούς της Δύσης οι Φοίνιξ Σανς

Την ίδια στιγμή, στους τελικούς της Δύσης επέστρεψαν μετά το 2010 οι Σανς, που επικράτησαν με 125-118 των Νάγκετς στο Ντένβερ και έκαναν το 4-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της σειράς μεταξύ της Γιούτα και των Κλίπερς, με τους Τζαζ να έχουν αυτή τη στιγμή το προβάδισμα με 2-1.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κρις Πολ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 37 πόντους (14/19 δίποντα, 9/9βολές), ενώ 34 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ πρόσθεσε ο Ντέβιν Μπούκερ.

Σε ότι αφορά στους Νάγκετς ο φετινός MVP, Νίκολα Γιόκιτς, αποβλήθηκε στο τρίτο δωδεκάλεπτο της αναμέτρησης για σκληρό φάουλ στον Κάμερον Πέιν. Ο «τζόκερ» είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γουίλ Μπάρτον με 25 πόντους ενώ 20 πόντους σημείωσε ο Μάικλ Πόρτερ.