NBA: Νίκη του Ντάλας με απίστευτο buzzer beater του Ντόντσιτς [βίντεο] - iefimerida.gr

NBA: Νίκη του Ντάλας με απίστευτο buzzer beater του Ντόντσιτς [βίντεο]

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Ο Λούκα Ντόντσιτς /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Με ένα απίστευτο buzzer beater του Λούκα Ντόντσιτς, οι Μάβερικς νίκησαν στο Ντάλας τους Σέλτικς με 107-104, μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση για τπο εφετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ.

Ο Σλοβένος άσος, τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους, εννέα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, όντας για ακόμη μία βραδυά ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του.

Οι «Κέλτες» βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 17 πόντους, όμως με αντεπίθεση διαρκείας, έφεραν το ματς «στα ίσα». Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη θα κριθεί στην παράταση, ο Ντόντσιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων με το τέλος του χρόνου, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς. Πολύ καλή απόδοση για τους γηπεδούχους, είχε και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 21 πόντους κι επτά ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα της Βοστώνης ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ.