NBA: Επιτέλους νίκη για τους Μπακς με σούπερ Αντετοκούνμπο - iefimerida.gr

NBA: Επιτέλους νίκη για τους Μπακς με σούπερ Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Ασταμάτητος ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο Ελληνας σούπερ σταρ πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση βοήθησε το Μιλγουόκι να νικήσει με 98-85 την Οκλαχόμα και μετά από 5 συνεχόμενες ήττες να επιστρέψουν τα... χαμόγελα στα «ελάφια».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 29 πόντους και 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ένα κλέψιμο και τρία κοψίματα σε 35,45 λεπτά συμμετοχής. Είχε επίσης άξιο συμπαραστάτη τον Κρις Μίντλετον με 20 πόντους.  Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε τρεις πόντους και πέντε ριμπάουντ, σε 14,32 λεπτά συμμετοχής στην αναμέτρηση. Για την Οκλαχόμα ο Λούκουεντζ Ντορτ σημείωσε 17 πόντους, ενώ 14 πόντους σημείωσε ο Σάι Τζίλγκεους.

Την 12η νίκη τους σημείωσαν οι Ορλάντο που επικράτησαν με 124-120 των Γκόλντεν Στέιτ εντός έδρας . Κορυφαίος για τους Μάτζικ ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς, ο οποίος σημείωσε triple double με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ και δέκα ασίστ.

Σταμάτητος ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ, στη νίκη των Ντένβερ Νάγκετς με 120-103 επί των Κλίβελαντ Καβαλίερς. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων τελείωσε το ματς με 50 πόντους, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ.

Από τα άλλα ματς ξεχωρίζει η πρώτη ήττα των Τζαζ των οποίων το σερί σταμάτησε στις 9 νίκες. Υπεύθυνοι για αυτό ήταν οι Λέοναρντ και Τζορτζ οι οποίοι επέστρεψαν στη δράση και με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν στην επικράτηση 116-112 των Κλίπερς επί των Μορμόνων.

Ο Μίτσελ ήταν και πάλι εξαιρετικός, πετυχαίνοντας 35 πόντους με πολλά τρίποντα στο τέλος του αγώνα, την στιγμή που ο Μπογκντάνοβιτς είχε 23. Οι Τζαζ «ξύπνησαν» στην τρίτη περίοδο, κάλυψαν τη διαφορά που είχαν πάρει οι Κλίπερς και έκαναν τον αγώνα ντέρμπι. Στην τελευταία περίοδο όμως η ομάδα του Λος Άντζελες πήρε και πάλι μια μικρή διαφορά με ένα σερί 13-2 και τελικά έφτασε στην νίκη, καταφέρνοντας να μην επηρεαστεί από την ευστοχία του Μίτσελ έξω από τη γραμμή των τριών πόντων.