NBA: Μπρέικ με το... καλημέρα για τους Μάβερικς στους τελικούς της Δύσης με τους Τίμπεργουλβς [βίντεο] - iefimerida.gr

Μπρέικ με το... καλημέρα για τους Μάβερικς απέναντι στους Τίμπεργουλβς
Μπρέικ με το... καλημέρα για τους Μάβερικς απέναντι στους Τίμπεργουλβς / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Με τους Λούκα Ντόντσιτς και Καϊρί Ίρβινγκ να σημειώνουν 63 πόντους, οι Μάβερικς έκαναν το break στη Μινεάπολη κερδίζοντας τους Τίμπεργουλβς με 108-105 στον πρώτο αγώνα των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας στο NBA.

Ο Ίρβινγκ σημείωσε τους 24 από τους συνολικά 30 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο διατηρώντας το Ντάλας σε απόσταση βολής ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Ντόντσιτς, που είχε 15 από τους 33 πόντους του στην τέταρτη περίοδο.

Από εκεί και πέρα ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο ρούκι Ντέρικ Λάιβλι έκανε ακόμη ένα καλό ματς με 9 πόντους (4/4 σουτ), 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι για πρώτη φορά σε έξι προσπάθειες υπό τον προπονητή Τζέισον Κιντ, οι Μάβερικς κέρδισαν τον πρώτο αγώνα μιας σειράς playoffs.

Για τη Μινεσότα, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς είχε 24 πόντους (6/9 τρίποντα), ενώ ο Άντονι Έντουαρντς έμεινε στους 19 πόντους με 6/16 σουτ (5/12 τρίποντα), έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς που είχε 16 πόντους με 6/20 σουτ.

Επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου 25/5) και πάλι στο «Target Center» της Μινεάπολις.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-27, 62-59, 83-82, 105-108