NBA: Ισοπεδωτικοί οι Λος Αντζελες Λέικερς, 126-114 τους Ντένβερ Νάγκες [βίντεο] - iefimerida.gr

NBA: Ισοπεδωτικοί οι Λος Αντζελες Λέικερς, 126-114 τους Ντένβερ Νάγκες [βίντεο]

Ο Ντέιβις των Λος Αντζελες Λέικερς

Πολύ πιο εύκολα από ό,τι μαρτυρά το τελικό 126-114 οι Λος Αντζελες Λέικερς έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης απέναντι στους Νάγκετς.

Η ομάδα του LA κυριάρχησε από την δεύτερη περίοδο και μετά φτάνοντας ακόμη και στο +27.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 37 πόντους (12/21 σουτ), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33 λεπτά, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 15 πόντους (6/11 σουτ), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 31 λεπτά. Παίκτης-«κλειδί» ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Εκτός ρυθμού οι Νάγκετς, παραδόθηκαν από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ενώ εκνευρίστηκαν από την πίεση των Λέικερς. Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχαν από 21 πόντους αλλά ταλαιπωρήθηκαν με προβλήματα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο.

Το Game 2 θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας στις 2:30.