ΝΒΑ: Κακή εμφάνιση του Αντετοκούνμπο και ήττα των Μπακς από τους Σέλτικς (114-122) - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μπακς από τους Σέλτικς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μπακς από τους Σέλτικς/ Φωτογραφία: AP IMAGES

To νικηφόρο σερί οκτώ αγώνων έλαβε τέλος για τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο που ηττήθηκαν 114-122 από τους Μπόστον Σέλτικς για το NBA.

Ο προπονητής των «Ελαφιών», Μάικ Μπουντενχόλζερ παραδέχτηκε πως οι Κέλτες ήταν καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση. Κομβικό σημείο του παιχνιδιού ήταν η τρίτη περίοδος, όταν οι Σέλτικς μετρώντας 9/14, μετέτρεψαν το +5 του ημιχρόνου (60-55) σε +14 (103-89).

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, η άμυνα των Σέλτικς κατάφερε να περιορίσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο MVP τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, σχεδόν 12 πόντους παρακάτω από τον μέσο όρο του (28.6 π.). Παράλληλα, έμεινε στο παρκέ για 27:17, καθώς στο τελευταίο δωδεκάλεπτο αποσύρθηκε από τον προπονητή του αφού το παιχνίδι είχε κριθεί. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ για 17:46 και μέτρησε 12 πόντους (6/11 σουτ), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε ένα εντυπωσιακό ματς με 34 πόντους (13/18 σουτ), 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ακολούθησε ο Μάρκους Σμαρτ με 23 πόντους (7/10 τριπ.) και μπόλικη άμυνα και ο Κέμπα Ουόκερ είχε 21 πόντους.