Nations League: «Ποδαρικό» με το... δεξί η Κύπρος, επικράτησε της Λιθουανίας με 1-0 - iefimerida.gr

Κύπρος-Λιθουανία
Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με το... δεξί μπήκε η Κύπρος στο Nations League. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε 1-0 στο Κάουνας επί της Λιθουανίας, κάνοντας το ιδανικότερο «ποδαρικό» στον 2ο όμιλο της League C της διοργάνωσης.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε στο 34ο λεπτό ο Πίττας από ασίστ του Τζιονη.

Η Νορβηγία μπορεί να ήταν το φαβορί στην πρεμιέρα του Γ΄ ομίλου της League Β του Nations League, ωστόσο, το Καζακστάν απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0), στο εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων στη διοργάνωση, που διεξήχθη στο στάδιο «Αλμάτι».

Ο «καυτός» στην Premier League, Ερλινγκ Χάαλαντ, αυτή τη φορά… σίγησε, ωστόσο, είχε δοκάρι στο 55', ενώ οι Σκανδιναβοί είχαν κι άλλο δοκάρι στο πρώτο 45λεπτο με τον Μίχρε, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο.

Η ομάδα του Σολμπάκεν ζήτησε πέναλτι στο 39', με το διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει να συνεχιστεί το ματς, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για να σκοράρουν.