Nations League: Αμφίβολος ο Κέιν για τον αγώνα της Αγγλίας με την Ελλάδα την Πέμπτη - iefimerida.gr

Ο Χάρι Κέιν με τη φανέλα της Αγγλίας
Ο Χάρι Κέιν με τη φανέλα της Αγγλίας / Φωτογραφία AP

Έντονο προβληματισμό έχει προκαλέσει στις «τάξεις» της εθνικής Αγγλίας ο τραυματισμός του Χάρι Κέιν.

Ενώ απομένουν τρεις ημέρες για την εντός έδρας αναμέτρηση με την εθνική Ελλάδας, στο πλαίσιο του Nations League, ο Λι Κάρσλεϊ αγωνιά για τον κορυφαίο επιθετικό του, ο οποίος αποχώρησε από την αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου στη Φρανκφούρτη με την Άιντραχτ (3-3).

Πιο συγκεκριμένα, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ο Κέιν διεκδίκησε την μπάλα και συγκρούστηκε με αντίπαλό του, με αποτέλεσμα να τραυματισθεί στον αστράγαλο. Ο Άγγλος διεθνής έπεσε στο έδαφος και αμέσως έσπευσαν κοντά του τα μέλη του ιατρικού επιτελείου των Βαυαρών, που απεφάνθησαν ότι ο Κέιν δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα.

Έτσι, στο 72ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Ματάις Τελ και πλέον άπαντες στα «τρία λιοντάρια» αναμένουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν ο κορυφαίος επιθετικός θα είναι διαθέσιμος για την αναμέτρηση της ερχόμενης Πέμπτης (10/10, 21:45) στο Γουέμπλεϊ, με αντίπαλο την εθνική Ελλάδας.

Να σημειωθεί ότι η UEFA όρισε τον Ιταλό διαιτητή Αντρέα Κολόμπο να διευθύνει το ματς. Βοηθούς θα έχει τους Τσίρο Καρμπόνε και Τζόρτζιο Περέτι, ενώ τέταρτος θα είναι ο Ματέο Μαρτσενάρο.